Przez małą muszkę mrówka może stracić głowę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Najmniejsza z dotychczas odkrytych much ma tylko 0,40 milimetra długości i prawdopodobnie potrafi pozbawić głowy najmniejszą na świecie mrówkę - informuje pismo "Annals of the Entomological Society of America".

Zadrowate (Phoridae) to rodzina małych muchówek, z wyglądu podobnych do muszki owocowej (odróżnia je posiadanie wyraźnego garba). Można je też rozpoznać po sposobie ucieczki - częściej ratują się szybkim biegiem niż podrywają do lotu.

Występują na całym świecie, zwłaszcza w tropikach. Najczęściej żywią się zgniłą materią organiczną i mogą przenosić różne choroby. Kilka gatunków składa jajka w ludzkim ciele, co jest wykorzystywane w medycynie sądowej.

Niektóre gatunki Phoridae składają jaja w ciałach mrówek. Wykluwające się z nich larwy żerują w głowach mrówek - co doprowadza do odpadnięcia głowy. Dlatego muchówki bywają wykorzystywane jako broń biologiczna w walce z mrówkami ognistymi na południu Stanów Zjednoczonych.

Gatunek Euryplatea nanaknihali, odkryty ostatnio w Tajlandii, jest 15-krotnie mniejszy od zwykłej muchy domowej, a pięciokrotnie - od pospolitej muszki owocowej. Zdaniem dr Briana Browna z Natural History Museum w Los Angeles County (USA), Euryplatea nanaknihali może pozbawiać głowy gatunki najmniejszych mrówek na świecie - których głowy mają zaledwie 0,5 milimetra. Choć dotychczas nie zaobserwowano takiego zjawiska, bliski krewniak muszki- Euryplatea eidmanni - pasożytuje na mrówkach z Gwinei. Dotychczas uważano, że najmniejsze z mrówek są zbyt małe, by mogły w nich pasożytować larwy muchówki. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera