Prof. John Maxwell Coetzee doktorem honoris causa UAM w Poznaniu

PAP © 2012 / Adam Ciereszko
PAP © 2012 / Adam Ciereszko

Prof. John Maxwell Coetzee otrzymał w poniedziałek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Coetzee uznawany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza.

Jak zaznaczył rektor uczelni, prof. Bronisław Marciniak, uniwersytet "w pełni docenia twórczość prof. Coetzee, a także niepodważalny wpływ dorobku tego wybitnego przedstawiciela literackiego postmodernizmu i postkolonializmu na polską kulturę".

Uniwersalność jego twórczości podkreślali poznańscy naukowcy.

"O uniwersalności jego twórczości świadczy fakt, że jest laureatem literackiej nagrody Nobla, która jest przyznawana za wartości uniwersalne propagowane w danej twórczości. Johna M. Coetzee można scharakteryzować, jako autora prozy psychologicznej silnie inspirowanej egzystencjalizmem, prozy poetyckiej. Nieraz jest porównywany z Josephem Conradem czy Gabrielem Marquezem" - powiedziała podczas uroczystości dziekan wydziału neofilologii UAM w Poznaniu prof. Teresa Tomaszkiewicz.

W laudacji podkreślono jego wkład w literaturę światową.

"Profesor Coetzee zasłużył się światu, jako nauczyciel, uczony oraz pisarz. Jest aktywny na międzynarodowej scenie, dużo podróżuje, jednak stara się pozostawać w kontakcie ze światem literatury i nauki. Nagroda Nobla z 2003 roku, wszystkie inne nagrody i wyróżnienia oraz liczne doktoraty honorowe zostały nadane w uznaniu Jego wkładu do literatury światowej" - powiedziała w laudacji prof. Lilianna Sikorska z instytutu Filologii Angielskiej UAM.

Podczas swojego wystąpienia Coetzee nawiązał do swoich polskich korzeni. Jego prapradziadek wyemigrował do RPA z Czarnegolasu koło Odolanowa (wielkopolskie).

"Najstarszy syn mojego prapradziada Albert du Biel był pisarzem, jednym z pierwszych pisarzy afrykanerskich. Dzięki niemu dowiedziałem się, że coś takiego jak kariera w pisarstwie straci na wartości i że nie trzeba być wyjątkowym by tą drogą podążać. Nie mogłem dostrzec niczego szczególnego w wuju Albercie. Każdy mógł to robić, każdy mógł nawet ja" - powiedział doktor Honoris Causa John Maxwell Coetzee.

Rozmawiając z dziennikarzami powiedział, że dla niego pisarstwo to zawód. "Nie ma w tym nic romantycznego to jest moja profesja i ją wykonuję" - powiedział. Zapytany, jakie wrażenia wyniósł ze swojej wizyty Polsce powiedział. "Ja nie jestem typem pisarza reportażysty, który na bieżąco relacjonuje to, co przeżył. Na pewno ta wizyta odcisnęła się jakimś piętnem, ale ja takie zdarzenia zazwyczaj analizuje dłużej i dopiero mam zamiar ten wyjazd przemyśleć" - powiedział dziennikarzom Coetzee.

John Maxwell Coetzee pochodzi z Kapsztadu. Jest absolwentem Uniwersytetu w Teksasie. Prozatorskim debiutem pisarza były opowiadania "Dusklands" z 1974 r., ale szerzej znany stał się po wydanej sześć lat później powieści "Czekając na barbarzyńców".

Kolejna powieść: "Życie i czasy Michaela K." z 1983 roku, została nagrodzona brytyjską nagrodą Booker Prize. Po raz drugi zdobył to wyróżnienie - jako pierwszy autor w historii - w 1999 roku za powieść "Hańba".

W 2003 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka uznała Coetzeego za pisarza, "który w niezliczonych odsłonach ukazuje zadziwiające uwikłanie outsidera".

Powracającym wątkiem twórczości Coetzeego jest problem kulturowej i jednostkowej odmienności człowieka oraz poczucie zagrożenia, izolacji i postawa samoobrony, które ta odmienność rodzi.

Prof. Coetzee gościł w Poznaniu w związku ze światową prapremierą opery "Slow Man" Nicholasa Lensa, do której napisał libretto.

PAP - Nauka w Polsce

kpr/ mlu/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera