Olsztyn - najpopularniejsza medycyna

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 19,5 tys. kandydatów potwierdziło udział w rekrutacji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jak co roku najwięcej chętnych jest na kierunku lekarskim, popularne są także kierunki zamawiane.

Liczba osób, które uczestniczą w I etapie naboru na olsztyńską uczelnię jest zbliżona do lat ubiegłych. Ponad 19,5 tys. kandydatów złożyło aplikacje i wniosło opłaty rekrutacyjne. Blisko połowa chętnych to młodzież pochodząca z Warmii i Mazur.

Największa konkurencja będzie - jak co roku - na kierunku lekarskim, gdzie na jedno miejsce przypada statystycznie 16,9 kandydata. Specjalność: "planowanie i inżynieria przestrzenna" na kierunku "gospodarka przestrzenna" jest druga w kolejności z wynikiem 7,6 kandydata na jedno miejsce. Oblegana jest również "geodezja i szacowanie nieruchomości", gdzie o jedno miejsce stara się 6,9 kandydata. Duża konkurencja jest na "weterynarii" – 5,9 osoby na miejsce.

Nie brakuje chętnych na kierunki zamawiane: "inżynieria chemiczna i procesowa" (5,5 osoby na miejsce) i "budownictwo" (4,4 osoby na miejsce). Studenci będą tam mogli korzystać ze specjalnych programów stypendialnych, staży absolwenckich, szkoleń i kursów językowych.

Liczbowo najwięcej kandydatów zgłosiło się na kierunek lekarski (1693 osoby na 100 miejsc). Popularne są również: "weterynaria" (1145 kandydatów na 192 miejsca), "bezpieczeństwo wewnętrzne" (1004 osoby na 180 miejsc) oraz "prawo" (897 osób na 300 miejsc). Najmniej osób złożyło aplikacje na "filologię ukraińską", "akwakulturę", "bezpieczeństwo żywności" i "fizykę techniczną".

W nowym roku akademickim uruchomione zostaną studia drugiego stopnia na kierunkach "stosunki międzynarodowe" i "bezpieczeństwo wewnętrzne". Łącznie uczelnia przewiduje 58 kierunków stacjonarnych i 29 niestacjonarnych, co plasuje ją na drugim miejscu w kraju pod względem różnorodności oferty kształcenia.

Na ośmiu kierunkach nauka zajęcia będą prowadzone w jęz. angielskim. Są to: "kryminalistyka i nauki pokrewne w postępowaniu karnym", "geodezja i szacowanie nieruchomości", "geodezja i nawigacja satelitarna", "nowoczesne gospodarowanie nieruchomościami", "kierunek lekarski", "inżynieria procesowa", "biotechnologia i ochrona środowiska", "stosunki międzynarodowe" oraz "akwakultura i akwarystyka". Uczelnia nie prowadzi natomiast kształcenia przez internet.

Do 19 lipca zakwalifikowani kandydaci muszą złożyć deklaracje o podjęciu studiów. Od następnego dnia limity naboru będą uzupełniane - kandydaci z list rezerwowych wejdą na miejsce osób, które nie potwierdzą zamiaru studiowania. Ostateczne wyniki ogłoszone będą pod koniec lipca. Tam, gdzie kandydatów będzie mniej niż miejsc dodatkowy nabór planowany jest na wrzesień. Według wstępnych ocen nastąpi to na ok. 20 kierunkach.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie istnieje od 1999 roku. Powstał z połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i wydziału teologicznego seminarium duchownego w Olsztynie.(PAP)

mbo/ ula/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera