Palenie w czasie ciąży powoduje astmę dziecka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzieci, których matki paliły w ciąży, są bardziej zagrożone astmą, nawet jeżeli później nie były narażone na dym papierosowy - wynika z badań naukowców ze Szwecji.

Liczne badania wykazały, że bierne palenie może nasilić objawy astmy u dzieci lub podnieść ryzyko zachorowania na chorobę płuc, ale nie było jasne, czy palenie w czasie ciąży ma związek z astmą. Większości badań nie udało się wykazać ewentualnych skutków odróżniających ich od biernego palenia po porodzie.

Nowe badanie naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zebrało jednak wystarczająco dużą grupę dzieci, które była narażone na palenie w łonie matki, ale nie po urodzeniu. Okazało się, że te dzieci miały dwa, trzy razy częściej astmę, która wystąpiła do szóstego roku życia, w porównaniu z dziećmi, których matki nie paliły w czasie ciąży. Nawet palenie tylko w pierwszym trymestrze zwiększało ryzyko astmy.

Zbadano 735 dzieci, których matki paliły w czasie ciąży, ale nie po porodzie. W grupie, którą zajmowała się doktor Anna Bergstorm, ryzyko zachorowania na astmę wyniosło 65 procent. Badanie wskazuje na korelację zjawisk, ale nie może udowodnić związku przyczynowo - skutkowego.

Nie jest jasne, czy chemikalia w dymie tytoniowym mogą wpływać na wczesny rozwój płuc. Jest to jednak bardzo prawdopodobne, gdyż ryzyko astmy wzrasta u dzieci kobiet, które paliły tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

"Istnieje już wiele powodów, przez które kobiety, które planują mieć dziecko, powinny rzucić palenie" - powiedziała Anna Bergstrom, która opracowała badanie. Palenie w czasie ciąży powoduje wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań ciąży. (PAP)

kkt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera