Nanowłókna mogą być niebezpieczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wytwarzane nanotechnologicznymi metodami włókienka mogą być równie niebezpieczne, co azbest - informuje pismo "Toxicology Sciences".

Nanowłókna mają szereg zastosowań - są składnikami materiałów z których wytwarza się wiele przedmiotów od skrzydeł samolotów po rakiety tenisowe. Niektóre z nich mają kształt podobny do włókien azbestu, które są przyczyną nowotworu opłucnej - międzybłoniaka.

Zespół prof. Kena Donaldsona z University of Edinburgh wprowadzał srebrne nanowłókna o różnych długościach do płuc myszy. Jak się okazało, im dłuższe nanowłókna, tym są niebezpieczniejsze. Nanowłókna dłuższe niż pięć mikrometrów (pięć tysięcznych milimetra) miały tendencje do pozostawania w płucach i powodowania stanów zapalnych, podczas gdy krótsze dawały się z płuc usunąć.

Choć ludzkie i mysie płuca wyraźnie różnią się od siebie, naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań pozwolą opracować bezpieczniejsze - na przykład nie nazbyt długie - nanowłókna. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera