Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
10.09.2012 aktualizacja 10.09.2012

Prof. Andrzej Zoll otrzymał Księgę Jubileuszową

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll otrzymał w piątek Księgę Jubileuszową z okazji 70. rocznicy urodzin.

Księga Jubileuszowa to - jak przypomniał prof. Stanisław Waltoś – wydawnictwo o charakterze naukowym będące szczególnym wyrazem uhonorowania w środowisku akademickim. Wręcza się ją z okazji rocznicy urodzin lub jubileuszu pracy naukowej.

Uroczystość wręczenia Księgi Jubileuszowej prof. Zollowi odbyła się na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgromadziła kilkuset gości z kraju i zagranicy i była wydarzeniem towarzyszącym trwającemu w Krakowie Ogólnopolskiemu Zjazdowi Katedr Prawa Karnego i Kryminologii.

Jak mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, prof. Zoll jest osobą, której niepodległa Polska zawdzięcza najwięcej w tym, co nam się powiodło: wysokie standardy prawa i ochronę praw człowieka.

„Jako minister sprawiedliwości czerpię pełnymi garściami z dorobku prof. Zolla. Od czasów studenckich jest on dla mnie wzorem uczonego, wzorem obywatela i wzorem człowieka” - zapewnił Gowin.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak ocenił, że prof. Andrzej Zoll stał się już ikoną krakowskiej uczelni. „Od początku lat 80. do dnia dzisiejszego z każdego wystąpienia prof. Zolla byliśmy dumni, jako społeczność akademicka” - mówił rektor UJ.

„Mówiąc językiem młodzieżowym, był pan po +jasnej stronie mocy+” - uznał prof. Nowak.

Wydawnictwo wręczone uroczyście w piątek prof. Zollowi nosi tytuł "Państwo prawa i prawo karne. Księga Jubileuszowa prof. Andrzeja Zolla”. Liczy ponad 2,8 tys. stron w dwóch tomach. Na księgę składają się 182 teksty 186 autorów z Polski oraz Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Włoch.

Prof. Andrzej Zoll dziękując za wyróżnienie powiedział, że traktuje je jako uroczystość uniwersytecką, wpisaną w kończące się roczne obchody 200-lecia kierowanej przez niego Katedry Prawa Karnego UJ.

„Jubileusz, który mogę obchodzić w gronie przyjaciół, jest z jednej strony pozytywnym przeżyciem, ale z drugiej strony – połączonym z pewnym sentymentem i nutką smutku, że przychodzi powoli żegnać się z katedrą i uniwersytetem. To pożegnanie tylko formalne, bo chcę nadal czuć się członkiem tej wspólnoty” - mówił jubilat.

Andrzej Zoll (ur. 27 maja 1942 r.) jest profesorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1968 uzyskał stopień doktora prawa. W 1988 r. został profesorem nadzwyczajnym, w 1991 r. zwyczajnym. W rozmowach Okrągłego Stołu uczestniczył jako ekspert prawny "Solidarności". Przez 4 lata (1993-1997) piastował stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Od 1998 do 2000 był przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2000–2006 pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich IV kadencji.

Jest autorem ponad 150 prac z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i filozofii prawa, współautorem polskiego kodeksu karnego z 1997 r., członkiem Komitetu Etyki w Nauce PAN oraz Wydziału Historyczno-Filozoficznego PAU.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ hes/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021