Zaburzenia snu mogą zwiastować chorobę Alzheimera

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak wskazują wyniki badań na myszach, zaburzenia snu mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera - informuje pismo "Science Translational Medicine".

Tworzące się w mózgach chorych na alzheimera złogi (płytki) amyloidowe wydają się mieć kluczowe znaczenie w tej chorobie. Poziom beta-amyloidu w naturalny sposób podnosi się i opada w ciągu doby zarówno u myszy, jaki u ludzi. Jednak w chorobie Alzheimera białko to tworzy trwałe złogi.

Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Washington University (USA), gdy u myszy po raz pierwszy pojawiają się płytki, dochodzi do zaburzeń snu. Myszy to zwierzęta nocne. W dzień przesypiają przeciętnie 40 minut z każdej godziny, jednak gdy pojawiają się płytki, śpią tylko 30 minut na godzinę.

Przedstawiciele brytyjskiej organizacji charytatywnej finansującej badania nad alzheimerem - Alzheimer\'s Research UK twierdzą, że jeśli ten związek zostanie udowodniony, badanie zaburzeń snu może stać się użytecznym narzędziem wczesnego rozpoznawania choroby.

Wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla leczenia. Problemy z pamięcią czy też klarownością myślenia pojawiają się w bardzo późnej fazie, gdy część mózgu została już zniszczona i leczenie jest bardzo trudne lub niemożliwe. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera