Tantal może być lepszym materiałem na implanty niż tytan

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Protezy stawów biodrowych i innych stawów lepiej byłoby wyrabiać z tantalu pokrytego warstwą nanorurek z tlenku tantalu niż z obecnie stosowanego tytanu - informują chińscy naukowcy na łamach pisma "ACS Applied Material & Interfaces".

Tantal jest bardzo odpornym na korozję srebrzystym metalem, masowo wykorzystywanym do produkcji kondensatorów o znakomitych parametrach, bez których nie mogłaby działać większość urządzeń elektronicznych (zwłaszcza telefony komórkowe).

Zdaniem Hongyi Li, Jinshu Wanga i Zhentinga Zhanga tantal jest także znakomitym materiałem na implanty - przewyższa pod tym względem tytan, stal nierdzewną oraz inne metale. Implanty z tantalu są bardziej porowate od tytanowych, dzięki czemu lepiej zrastają się z kośćmi, są szorstkie i bardziej elastyczne. Na razie tantal stosuje się na przykład do spajania złamanych kości.

Właściwości tantalu można by jeszcze poprawić, pokrywając go warstwą nanorurek z tlenku tantalu - dzięki niej jeszcze lepiej integrowałby się z kością i był bardziej odporny na korozję. Co więcej, tak przygotowane implanty pobudzały wzrost kości u zwierząt. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera