Doktorat honoris causa dla Ryszarda Horowitza | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Doktorat honoris causa dla Ryszarda Horowitza

Znany fotograf Ryszard Horowitz odbierze w poniedziałek doktorat honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W uroczystości bierze udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Podczas inauguracja roku akademickiego Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej przewidziano wystąpienie prezydenta i wykład Horowitza „Ja i doktorat honoris causa”.

Po inauguracji roku akademickiego we wrocławskim Ratuszu zostania otwarta wystawa prac artysty pt. \"Horowitz\".

Z kolei Komorowski uda się do Hali Stulecia, gdzie w towarzystwie ekonomistów, parlamentarzystów i samorządowców zapozna się z projektem Strategii Województwa Dolnośląskiego do 2020 r. O strategii opowie marszałek woj. dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Po południu prezydent odwiedzi Ząbkowice Śląskie, gdzie odsłoni pamiątkową tablicę z okazji 725–lecia miasta. Spotka się także z mieszkańcami powiatów ząbkowickiego, dzierżoniowskiego oraz strzelińskiego.

Znany fotograf, jeden z najmłodszych ocalałych więźniów Auschwitz. Urodził się w Krakowie w maju 1939 r. W czasie II wojny światowej z całą rodziną trafił do obozu pracy w Płaszowie. Mały Horowitz z matką trafił też do fabryki Oskara Schindlera. Dzięki temu przeżył. W 1944 r. po zamknięciu fabryki trafił do obozu Auschwitz-Birkenau. W 1945 r. do obozu wkroczyła Armia Czerwona i nakręciła film o wyzwoleniu obozu, na którym widać małego Horowitza. Dzięki temu filmowi wyświetlanemu po wojnie w jednym z krakowskich kin – matka przyszłego fotografika – odnalazła go.

Po wojnie Horowitz studiował malarstwo na krakowskiej ASP. W wieku 17 lat zafascynował się fotografią amerykańską i w 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracuje do dziś. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii analogowej. (PAP)

umw/ pdo/ ls/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera