60 uczonych otrzymało nominacje profesorskie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

60 uczonych otrzymało we wtorek nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W coraz trudniejszym świecie nauki potrzebni są przewodnicy, którzy mają odwagę wyznaczania zupełnie nowych dróg” - powiedział prezydent.

„Mam pełną świadomość jak ważny jest nie tylko sam tytuł profesora, ale też to wszystko co z nim się kojarzy. To ogromny prestiż wynikający z etosu polskiej inteligencji” – powiedział prezydent podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że współczesny świat wymaga coraz większej konkurencji i jest światem coraz trudniejszym, także w obszarze nauki. „W takim świecie potrzebni są ludzie, którzy wyznaczają kierunki, którzy są przewodnikami dla innych, którzy mają odwagę wyznaczania zupełnie nowych dróg” - powiedział prezydent.

Wśród uczonych, którzy otrzymali tytuł profesora znaleźli się przedstawiciele m.in. nauk medycznych, technicznych, teologicznych, rolniczych, chemicznych i humanistycznych. Tę ostatnia dziedzinę nauki reprezentował znany seksuolog Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który we wtorek również otrzymał tytuł profesora.

„To chwila, która uwieńcza wieloletnią pracę. Niewątpliwie ten moment jest chwilą satysfakcji dla każdego badacza, człowieka, który zajmuje się nauką. Tytuł profesora daje poczucie bezpieczeństwa, ale w sensie aktywności zawodowej nic nie zmienia. Plany mam już na następnych kilka lat” – powiedział dziennikarzom prof. Izdebski. „Nauka jest moją ogromną pasją, ale jest też ogromnie wymagająca czasowo” – dodał.

Uczeni, którzy otrzymali nominacje profesorskie pochodzą m.in. z: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Częstochowskiej.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera