Pierwsza Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej w Kielcach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samobieżny odkurzacz do liści ogrodowych, krzesło ułatwiające poród i nowe szczepy bakterii do kiszenia pasz - to niektóre z wynalazków studentów uczelni technicznych zaprezentowane w czwartek i piątek w Kielcach na Krajowej Giełdzie Wynalazczości Studenckiej.

Przez dwa dni na kieleckiej Politechnice Świętokrzyskiej można było oglądać prototypy i plakaty wynalazków studentów uczelni technicznych z całego kraju. Celem zorganizowania Giełdy było ułatwienie im kontaktu z partnerami biznesowymi.

Zaprezentowane wynalazki studentów objęły kilkanaście dziedzin nauki. Wiele z nich połączyło: mechanikę, ochronę środowiska, biotechnologię i robotykę.

Na Politechnice Świętokrzyskiej można było oglądać prace nie tylko kieleckich studentów, ale również z uczelni w Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Łodzi. Giełdzie towarzyszył „Katalog wynalazków studenckich” szczegółowo opisujący aż 87 ofert technologicznych.

„Giełda była okazją do zaprezentowania wynalazków nie tylko jako prototypów badawczych, ale miała również umożliwić studentom kontakt z zaproszonymi przez nas przedstawicielami biznesu, parków i inkubatorów technologicznych, stowarzyszeń na rzecz przedsiębiorczości. I to na pewno się udało” – powiedział w piątek PAP prof. dr hab. inż. Artur Bartosik.

Na kieleckiej giełdzie prezentowane były prace zgłoszone na ogólnopolski konkurs „Student-Wynalazca”. 23 z nich zostały poddane dodatkowej ocenie komisji pod przewodnictwem dr hab. inż. Michała Szota, prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Trzy główne nagrody otrzymali: Natalia Kujawska i Szymon Talbierz z Uniwersytetu Gdańskiego za „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków”, Sebastian Łaźniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za „Pojemnik do wyznaczania zawartości węglowodanów w produktach spożywczych” oraz Franciszka Kornecka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za „Siedzisko porodowe”.

Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej została zorganizowana w ramach realizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską projektu „Systemowe wsparcie wynalazczości studenckiej”. Wszystkie prezentowane na niej wynalazki można oglądać na stronie internetowej www.wynalazca.tu.kielce.pl. Studenci mogą przez nią zgłaszać także kolejne nowe rozwiązania do ogólnopolskiej bazy danych studenckich wynalazków.

PAP - Nauka w Polsce

and/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera