Archeolodzy odkryli w Olsztynie arsenał z XVI wieku

PAP © 2012 / Monika Kaczyńska
PAP © 2012 / Monika Kaczyńska

Blisko 120 armatnich kul z XVI wieku - w tym rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty - znaleźli wewnątrz ruin średniowiecznego barbakanu archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie w Olsztynie.

O odnalezieniu datowanego wstępnie na XVI wiek arsenału poinformował PAP w poniedziałek Adam Mackiewicz z firmy Archeo-Adam, prowadzącej wykopaliska przy jedynej zachowanej z trzech średniowiecznych bram miejskich.

Archeolodzy natrafili najpierw na ruiny barbakanu z dwoma stanowiskami artyleryjskimi, tzw. działobitniami. W ostatnich dniach z wykopu o głębokości sześciu metrów wydobyli 120 kul armatnich. Poza kulami kamiennymi znaleziono ok. 20 kul wypalanych z gliny, które mogły służyć do zwalczania piechoty oblegającej miasto.

"Ceramiczne kule to znalezisko niezwykłe. Kilka takich kul wykopano podobno w XIX wieku na zamku w Kętrzynie, ale nie zachowały się do naszych czasów" - powiedział Mackiewicz.

Archeolodzy odnaleźli również znaczną liczbę monet i grotów do kusz. Ruiny po istniejącym od ok. 1378 r. barbakanie zostały zakopane prawdopodobnie na początku XIX wieku. Na najstarszym zachowanym planie tzw. przedmieścia górnego z 1805 r. nie ma już po nim śladu.

Badania archeologiczne przy Wysokiej Bramie są związane z przebudową reprezentacyjnego placu Jedności Słowiańskiej, prowadzoną w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni śródmiejskiej oraz planowaną budową linii tramwajowej.

Jak poinformował PAP rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie Paweł Pliszka zakończenie prac archeologicznych planowano początkowo na październik. "W związku z odkryciem cennych reliktów, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć, wykopaliska mogą się jednak przedłużyć" - ocenił rzecznik.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera