Naukowcy PAN i eksperci BBN o globalnych zagrożeniach

PAP © 2012 / Leszek Szymański
PAP © 2012 / Leszek Szymański

O identyfikacji zagrożeń, ich możliwych skutkach dla Polski i metodologii badań nad zagrożeniami globalnymi rozmawiali w piątek w Warszawie naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Piątkowa konferencja była pierwszym spotkaniem z cyklu sześciu konferencji o globalnych zagrożeniach, organizowanych przez BBN oraz Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” przy Prezydium PAN.

Jak powiedział prezes PAN prof. Michał Kleiber, celem cyklicznych spotkań jest spojrzenie na zagrożenia globalne z polskiej perspektywy. „Nie jest przypadkiem, że te konferencje organizujemy wspólnie z BBN. Chcemy podsumować te informacje, które środowiska naukowe, eksperckie i politycy mają na temat poszczególnych zagrożeń” – dodał prezes PAN.

„Chcemy zidentyfikować współdziałania różnych zagrożeń między sobą. Zbyt często jakieś zagrożenie widzimy wyrwane z kontekstu. Okazuje się, że między większością zagrożeń istnieje negatywna synergia, potrafią na siebie oddziaływać i przyspieszać swoje zaistnienie” – powiedział Kleiber.

Prof. Kleiber wskazał na konieczność uwzględnienia w prognozach nie tylko sytuacji energetycznej i wyczerpywania surowców, ale także zjawisk demograficznych.

„Nauka jest wielkim rezerwuarem pomysłów, koncepcji, hipotez, opcji, wariantów. Ma tę przewagę nad analitykami pracującymi w instytucjach rządowych czy prezydenckich, że może sobie pozwolić na większą swobodę generowania różnych pomysłów" - powiedział szef BBN Stanisław Koziej.

Jak dodał, "czerpanie z dorobku nauki jest dla praktyki bardzo ważne". "Wiem z doświadczenia, że połączenie wysiłków naukowców i praktyków potęguje rezultaty. Ważnym wątkiem tej dyskusji jest relacja między bezpieczeństwem i rozwojem. Uznajemy, że te dwie kategorie są nierozdzielne. Bez bezpieczeństwa rozwój nie byłby możliwy, zarazem rozwój umożliwia zapewnianie bezpieczeństwa” – zaznaczył Koziej.

Koziej zwrócił uwagę, że podczas gdy ćwierć wieku temu za główne zagrożenie globalne uważano zbrojny konflikt w dwubiegunowym świecie, "dzisiaj w rozmowie przeważają zagrożenia transnarodowe jak proliferacja broni masowego rażenia, terroryzm czy zagrożenia cybernetyczne; to wymowny znak jakościowej zmiany, jaka nastąpiła w środowisku bezpieczeństwa" - podkreślił.

Cykl konferencji z PAN Koziej uznał za swego rodzaju kontynuację zakończonego w tym roku Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Kolejne spotkania mają dotyczyć m.in. światowego kryzysu systemów ekonomicznych, zagrożeń dla jakości życia, zmian środowiskowych i ich następstw, a także konsekwencji powstawania tzw. megamiast. Cykl konferencji ma się zakończyć sporządzeniem raportu z rekomendacjami dotyczącymi poprawy bezpieczeństwa narodowego.

PAP - Nauka w Polsce

brw/ bno/ gma/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera