Laser wielkości wirusa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Udało się skonstruować laser wielkości wirusa, pracujący w temperaturze pokojowej - informuje pismo „Nano Letters”.

Laser jest dziełem naukowców Northwestern University. Może być w prosty sposób zintegrowany na przykład z obwodami optycznymi czy nanoczujnikami.

Zmniejszanie wymiarów elementów elektronicznych i fotonicznych (działających w oparciu o światło) ma zasadnicze znaczenie dla szybkiego przetwarzania i gromadzenia danych.

Dzięki specjalnej konstrukcji udało się pokonać ograniczenia związane z dyfrakcją – laser może mieć wymiary podobnego rzędu, co fala elektromagnetyczna, którą wytwarza. Metaliczne nanocząsteczki w kształcie muszki - (ozdoby, nie owada) pozwalają na istnienie zlokalizowanych plazmonów – uporządkowanych oscylacji elektronów. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera