Morskie glony mogą pomóc w rekonwalescencji po udarze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Substancja produkowana przez niektóre glony wpływa na tworzenie się i plastyczność neuronów mózgowych - informują amerykańscy badacze na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Z najnowszych badań naukowców z Creighton University School of Medicine, University of North Carolina Wilmington i Scripps Institution of Oceanography wynika, że brewetoksyna-2 - związek chemiczny naturalnie wytwarzany przez niektóre glony morskie - stymuluje proces wzrostu aksonów i dendrytów w komórkach nerwowych mózgu i powstawanie nowych połączeń synaptycznych między neuronami u myszy.

Odkrycie daje nadzieję na powstanie metod leczniczych z zastosowaniem farmakologii, które pomogłyby spowodować powrót do właściwego funkcjonowania poznawczego osób po udarach, bądź poważnych uszkodzeniach mózgu. Tego typu leczenie nie było dotychczas możliwe.

"Rezultaty naszego badania sugerują, że związki chemiczne, takie jak brewetoksyna-2, mogą powodować wzrost plastyczności neuronów, potencjalnie prowadząc do powstania terapii naprawy neuronalnej dla rekonwalescentów po udarze - przekonuje Thomas F. Murray z Creighton School of Medicine. - Jeżeli wyniki znajdą wsparcie w następnych badaniach na zwierzętach, a później na ludziach, mogą mieć znaczący wpływ na stan, który na dzień dzisiejszy uznaje się za niewyleczalny".

Brewetoksyna jest zaliczana do neurotoksyn, które w dużym stężeniu mogą powodować podrażnienie układu oddechowego u ludzi i paraliż systemu nerwowego u ryb. Nagromadzenie glonów morskich produkujących tę substancję (bruzdnic) przyczynia się do powstawania charakterystycznych "czerwonych przypływów", obserwowanych na przykład u zachodnich wybrzeży Florydy. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera