Eksperci: zmiany klimatu wyraźnie widoczne w Europie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Efekty zmian klimatu są w Europie są bardzo wyraźne i ta sytuacja wciąż się pogarsza - przestrzega Europejska Agencja Środowiska (EEA).

W najnowszym raporcie agencja podała, że ostatnia dekada w Europie była najcieplejsza w historii. Zauważono, że koszty zniszczeń wywołanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe wzrastają, a kontynent będzie na nie jeszcze bardziej narażony w przyszłości - poinformował serwis BBC News.

Wnioski opublikowano przed przyszłotygodniową konferencją klimatyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Katarze. Raport łączy się z wnioskami Programu Środowiskowego ONZ, które pokazują niebezpieczny wzrost różnicy między aktualną emisją dwutlenku węgla a poziomem niezbędnym do uniknięcia nadmiernych zmian klimatycznych.

W raporcie wskazano kilka "kluczowych przesłań", m.in., że obserwowane zmiany klimatu mogą doprowadzić do pogłębiających się socjoekonomicznych różnic w Europie. Związane to będzie z rosnącymi kosztami występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (FCCC) założyła ograniczenie średniego wzrostu temperatur do 2 st. Celsjusza ponad temperatury z epoki preindustrialnej. Jednak autorzy raportu ostrzegają, że nawet jeśli ten cel zostanie osiągnięty, to i tak zmiany klimatu będą miały "poważny wpływ na społeczeństwa, ludzkie zdrowie i ekosystemy".

Dla ograniczenia tego wpływu ważne są strategie adaptacyjne, które zminimalizują zagrożenie dla infrastruktury, domów i biznesu. Komisja Europejska zamierza opublikować szczegóły swojej strategii adaptacyjnej, która ma pomóc krajom unijnym, w 2013 roku.

Chodzi m.in. o efektywniejsze wykorzystywanie wody, przystosowanie budynków do ataków ekstremalnych zjawisk pogodowych i budowanie umocnień przeciwpowodziowych. Dyrektor EEA, prof. Jacqueline McGlade uważa, że takie działania są niezbędne, aby kraje unijne stały się "klimato-odporne".

Raport EEA wskazuje, że koszt zniszczeń wywołanych przez ekstremalną pogodę wzrósł z 9 bilionów euro w latach 80. do 13 bilionów euro po 2000 r.

Jeden z autorów raportu Andre Jol uważa, że główny wpływ wzrostu tych kosztów należy przypisywać nie zmianom klimatu, ale bogaceniu się ludzi i rozwijaniu infrastruktury w miejscach szczególnego ryzyka.

Z kolei w poniedziałek Bank Światowy opublikował raport, w którym ostrzega, że świat jest "na drodze do wzrostu temperatur o 4 st. Celsjusza" przed końcem wieku, co będzie wiązało się z falami upałów i podnoszącym się poziomem mórz. (PAP)

mrt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera