Pszenica rozkodowana

Naukowcy odczytali kod genetyczny pszenicy. W przyszłości wyniki ich pracy pomogą zwiększyć plony i uzyskać odmiany lepiej przystosowane do zmian w środowisku, np. do suszy albo odpornych na choroby. Wyniki badań przedstawiono w "Nature".

Pszenica jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych świata. Zaspokaja 20 proc. zapotrzebowania kalorycznego mieszkańców Ziemi. Jej sprawna produkcja w skali globalnej jest jednak zagrożona z powodu zmian klimatu, a jednocześnie zapotrzebowanie na nią wciąż rośnie, proporcjonalnie do wzrostu populacji mieszkańców Ziemi.

Genom tego zboża rozszyfrowali teraz naukowcy z Centre for Genomic Research na University of Liverpool (UL) we współpracy z ekspertami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Użyli nowych metod sekwencjonowania DNA, dzięki którym wyniki, których uzyskanie zajmowało dawniej nawet kilkadziesiąt lat, otrzymali zaledwie w ciągu roku.

"Genom pszenicy jest ogromny i skomplikowany, prawdopodobnie najbardziej złożony wśród tych, jakich sekwencję dotychczas poznaliśmy. Choć nie został rozszyfrowany w stu procentach, dysponujemy obecnie narzędziami, które pozwalają czytać DNA setki razy szybciej, niż systemy używane kilka lat temu do sekwencjonowania genomu ludzkiego" - zaznacza główny autor badania, prof. Neil Hall z Institute of Integrative Biology na UL. "Technologię tę można teraz zastosować do innych genomów, uważanych dotychczas za zbyt trudne do szczegółowych badań genetycznych, jak np. trzcina cukrowa, ważne źródło biopaliwa" - dodał.

Aby zrozumieć naturalne różnice sekwencji DNA u pszenicy oraz powiązania między różnymi genami, naukowcy porównali dane na jej temat z danymi nt. ryżu, jęczmienia i z prostszymi genomami roślin, od których pszenica się wywodzi. Wyniki analiz ponad 90 tys. genów pomogą hodowcom produkować pszenicę lepiej przystosowaną do zmian w środowisku - odporniejszą na choroby, suszę i inne czynniki zewnętrzne, które mogą się przyczyniać do strat.

"Zrozumienie informacji genetycznej pszenicy i uszeregowanie tych danych w postaci, w jakiej mogą z nich skorzystać hodowcy, pomoże uzyskać odmiany o szczególnie cennych cechach" - podkreśla jeden z autorów badania, dr Anthony Hall, from the University Institute of Integrative Biology. (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera