CZEKA!!!! FameLab startuje po raz drugi

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Ciekawie i zrozumiale opowiedzieć przez trzy minuty i prowadzonych badaniach naukowych – to zadanie uczestników konkursu FameLab. Już po raz drugi młodzi polscy naukowcy mogą wziąć udział w tym naukowym talent show. Zgłoszenia można przesyłać od 10 grudnia do końca stycznia 2013 r.

Konkurs organizują British Council i warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Partnerem akcji jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Znany na całym świecie FameLab to konkurs nieco przypominający telewizyjne talent show. W szranki stają w nim fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Ich zadaniem jest w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej.

Czas wystąpienia to trzy minuty, a regulamin zabrania używania jakichkolwiek pomocy multimedialnych. Można za to posłużyć się dowolnymi innymi rekwizytami, o ile jest się w stanie samemu wnieść je na scenę i obsłużyć.

Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Dostanie też nagrodę pieniężną - 30 tys. zł na badania i 5 tys. na dowolne wydatki.

\"Nauka jest kluczem do rozwiązania największych problemów społecznych: mierzy się m.in. ze zmianami klimatu, otyłością, AIDS czy kryzysem energetycznym. Dlatego szukamy nie tylko nowych, charyzmatycznych osobowości w świecie nauki, umiejących doinformować czy zaciekawić ludzi. Szukamy też pasjonatów, wzorów do naśladowania. Badaczy zdolnych zainspirować kolejne pokolenie ludzi, którzy zaprowadziliby wielkie, ważne zmiany cywilizacyjne\" – mówi dyrektor Cheltenham Science Festival dr Mark Lythgoe.

Kryteria oceny występujących dotyczą \"trzech C\". Dla jury liczy się Content (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), Clarity (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez laika) i Charisma (charyzma zarówno prezentera, jak i prezentacji).

Zdobywca drugiego miejsca polskiej edycji FameLab otrzyma nagrodę pieniężną. Laureat trzeciego miejsca nagrodę rzeczową ufundowaną przez sponsora. Ponadto każdy z dziesięciu finalistów polskiej edycji FameLab ma szansę otrzymać nagrodę publiczności. Grupa dziesięciu finalistów przejdzie szkolenie z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień prowadzone przez brytyjskiego trenera związanego z BBC.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać między 10 grudnia a 31 stycznia 2013 r., przez www.famelab.org.pl. Półfinały odbędą się 23 lutego, a finał krajowy 27 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik. Finał międzynarodowy w brytyjskim Cheltehnam odbędzie się między 4 a 9 czerwca 2013 r.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 27 krajach na świecie w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji FameLab biochemiczka Monika Koperska, podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera