Prof. Zimbardo opowie, jak zostać bohaterem

Jak zmotywować się do heroicznego działania i zostać bohaterem dnia codziennego wyjaśni w Katowicach słynny psycholog - prof. Philip Zimbardo. Podczas wykładu otwartego opowie o jednym ze swoich najnowszych pomysłów – specjalnej organizacji non-profit.

Organizatorem spotkania jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, a jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Podczas wykładu "My journey from understanding evil to inspiring heroism" profesor Zimbardo opowie o jednym ze swoich najnowszych projektów. Jest nim organizacja non-profit, której misją jest badanie i pobudzanie heroicznego działania u ludzi w każdym wieku i każdej narodowości.

Prof. Zimbardo wspomina, że jako dziecko dorastające w latach 30. i 40. w Nowym Jorku, w getcie dzielnicy Południowy Bronx, zastanawiał się często, dlaczego jego koledzy schodzili na złą drogę; dlaczego poddawali się złu, które ich kusiło, a któremu on potrafił stawić opór.

"Jako psycholog - w latach 70. - ująłem tę dziecięcą ciekawość w postaci weryfikowalnego badawczego pytania: Gdy dobrzy ludzie znajdą się w złym miejscu, czy ich dobra osobowość i charakter będzie dominować, czy wręcz przeciwnie, oni sami zostaną zdominowani przez subtelny, aczkolwiek przemożny wpływ sytuacji?" – powiedział prof. Zimbardo.

Jego słynny "Stanfordzki Eksperyment Więzienny" przyniósł wniosek o "złych beczkach psujących dobre jabłka". "Kilkadziesiąt lat później, będąc bardziej doświadczonym psychologiem i aktywistą społecznym brałem udział jako świadek - biegły w obronie jednego ze strażników żandarmerii wojskowej w więzieniu Abu Ghraib. Moim celem było wykazanie, iż nie był on +zepsutym jabłkiem+, ale raczej tym dobrym, zanurzonym w +beczce+ strasznego systemu stworzonego i podtrzymywanego przez wojsko i system administracji Busha. Teraz u zmierzchu mojej kariery moja wizja zmieniła się o 180 stopni w kierunku rozważań, czy i w jaki sposób zwykli ludzie mogą stać się +bohaterami dnia codziennego+" – wyjaśnia uczony.

Właśnie dlatego w San Francisco utworzył organizację non-profit, której zadaniem jest "badanie i pobudzanie heroicznego działania u ludzi w każdym wieku i każdej narodowości".

Philip Zimbardo jest autorem badań, które przeszły do historii pod nazwą "Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego". Napisał ponad 400 publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii "Psychologia i życie".

Swoją popularność zawdzięcza też prowadzeniu popularnego programu o wysokiej oglądalności w telewizji PBS pt. "Odkrywanie Psychologii" ("Discovering Psychology"), jak również wystąpieniom w mediach, świetnie sprzedającym się książkom z dziedziny psychologii.

Spotkanie z prof. Zimbardo odbędzie się 12 grudnia o godz. 12 w katowickim Centrum Sztuki Filmowej na ul. Sokolskiej 66.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera