W styczniu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Wojciech Fangor – od astronomii do malarstwa”

7 stycznia 2013 r. w Warszawie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Wojciechu Fangorze – polskim malarzu, grafiku, plakaciście i rzeźbiarzu. Film skupi się jednak nie na działalności Wojciecha Fangora na polu artystycznym, a w dziedzinie astronomii.

O tym, że Wojciech Fangor zaczął się interesować astronomią w wieku 12 lat, że pisał artykuły w „Uranii” o budowie lunet, wygłaszał odczyty w Obserwatorium Astronomicznym w Warszawie (a nawet pomagał w odbudowie tego Obserwatorium po II W. Ś.) - nie ma prawie żadnych informacji, ani w internecie, ani w licznych katalogach muzeów i galerii. Może gdzieś jest jedno zdanie o astronomii.

Ten film ma za zadanie tę lukę uzupełnić, choćby w niewielkim stopniu – czytamy w informacji o filmie. Film dokumentalny został nagrany w maju 2012 roku przez Romana Fangora i obejmuje cztery główne epizody z życia Wojciecha Fangora: początki zainteresowania astronomią, pierwsze lata II wojny światowej, lata pobytu w USA (1966-1999) oraz ostatnie lata pobytu w Polsce.

Cały film trwa 65 minut i dodatkowo jest ilustrowany około 70 zdjęciami. Po projekcji filmu nastąpi spotkanie z Wojciechem Fangorem.

Na premierę zapraszają Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) Oddział w Warszawie oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN). Seans odbędzie się w budynku CAMK PAN przy ul. Bartyckiej 18 w Warszawie, 7 stycznia 2013 roku o godz. 18.15.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera