Koty wiedzą, co dla nich najlepsze

Choć właściciele kotów często robią wiele, by dogodzić gustom swoich pupili i zadbać o ich zdrowie, badania pokazują, że zwierzęta te same dobrze wiedzą, ile czego powinny zjeść, by zapewnić sobie odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów i makroelementów - czytamy w „Journal of Comparative Physiology B”.

Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z Waltham Centre for Pet Nutrition we współpracy z Uniwersytetem Sydney i Uniwersytetem Massey w Nowej Zelandii. Podczas serii eksperymentów kotom podawano zestawy zawierające różne kombinacje suchej karmy (zawierającej więcej węglowodanów) i karmy mokrej (zawierającej więcej białka i tłuszczu).

W trzydniowych cyklach różne rodzaje pokarmów podawane były jednocześnie lub w kombinacji dwóch rodzajów (porcja karmy suchej i mokrej). Okazało się, że w każdym cyklu poziom makroelementów, białka, węglowodanów i tłuszczu utrzymywał się na tym samym poziomie, co oznacza, że koty dokonywały selekcji.

Co więcej, ilość spożywanych przez koty składników pokarmowych była zgodna z danymi z analizy opublikowanej w ubiegłym roku, według której w kociej diecie 52 proc. dziennego spożycia kalorii powinno pochodzić z białka, 36 proc. z tłuszczu, a 12 proc. z węglowodanów.(PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera