Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.12.2021
PL EN
28.12.2012 aktualizacja 28.12.2012

FNP wybrała „Mistrzów” nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich

Dziesięciu wybitnych uczonych, z dziedziny nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich, otrzyma stypendia w wysokości 300 tys. złotych. Przyznała je Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programu „Mistrz”.

W 2012 roku FNP nagrodziła uczonych z dziedziny nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich, których - zdaniem organizatorów - dotychczasowy dorobek stanowi gwarancję właściwego wykorzystania środków i którzy potrafią skutecznie łączyć pracę naukową z kształceniem młodej kadry.

Wśród laureatów znaleźli się dr hab. Krzysztof Belczyński, dr hab. Piotr Kossacki i prof. Robert Moszyński z Uniwersytetu Warszawskiego; prof. Andrzej Bartoszewicz z Politechniki Łódzkiej; prof. Bożena Czerny z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie; dr hab. Teodor Gotszalk i prof. Arkadiusz Wójs z Politechniki Wrocławskiej; prof. Lech Januszkiewicz z Instytutu Matematycznego PAN; prof. Mieczysław Mastyło z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza; prof. Maciej Ogorzałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program "Mistrz" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest realizowany od 1998 r. FNP wspiera w nim wybitnych uczonych poprzez przyznawanie im subsydiów na kontynuację już prowadzonych prac lub podejmowanie nowych kierunków badań.

Subsydia przyznawane są w trybie zamkniętego konkursu, co rok w innym obszarze nauki. W 2013 roku konkurs skierowany będzie do uczonych prowadzących badania w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Kandydatów zgłasza powołana przez fundację grupa kilkudziesięciu wybitnych uczonych, uznawanych za autorytety w danej dziedzinie. Na tej podstawie FNP tworzy listę zaproszonych do udziału w konkursie. Ci z zaproszonych uczonych, którzy zechcą w nim uczestniczyć, powinni przedstawić informację o swoich planach naukowych wraz z projektem wykorzystania subsydiów. Zarząd fundacji wyłania laureatów posiłkując się opiniami recenzentów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021