Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki będzie współpracował z uczelnią w Smoleńsku

Wspólne działania w zakresie kształcenia akademickiego i badań naukowych oraz wymianę nauczycieli akademickich i studentów przewiduje umowa o współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Uniwersytetem w Smoleńsku. To 14. uczelnia z Rosji, która będzie współpracować z łódzkim Uniwersytetem.

Umowę o współpracy podpisali w środę przedstawiciele władz obu uczelni. Porozumienie ma obowiązywać przez pięć lat i przewiduje wspólne działania w zakresie kształcenia akademickiego i badań naukowych, a w szczególności organizowania wspólnych sympozjów i wykładów.

Porozumienie zakłada także wymianę nauczycieli akademickich i pracowników naukowych, studentów i doktorantów oraz publikacji naukowych - poinformował PAP rzecznik UŁ Tomasz Boruszczak.

Jak poinformowała szefowa Biura Współpracy z Zagranicą UŁ Liliana Lato, do nawiązania współpracy doszło po ubiegłorocznej wizycie w Smoleńsku prorektor ds. współpracy z zagranicą prof. Zofii Wysokińskiej i wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej.

"Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele kilku rosyjskich uczelni wyższych, w tym ze Smoleńska. To właśnie ta uczelnia bardzo szybko odpowiedziała na zaproszenie do współpracy i już dziś zawieramy stosowne porozumienie w tej sprawie" - dodała.

Przedstawiciele władz rosyjskiej uczelni przed podpisaniem umowy partnerskiej spotkali się z przedstawicielami Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego, który jest zainteresowany współpracą z Rosjanami. Nie wykluczona jest także współpraca m.in. Wydziału Nauk Geograficznych oraz Wydziału Filologicznego UŁ.

Wśród wspólnych działań planowana jest m.in. wymiana studentów czyli możliwość spędzenia semestru na uczelni partnerskiej, organizowania szkół letnich zarówno w Łodzi jak i w Smoleńsku oraz wyjazdów nauczycieli języka polskiego do Smoleńska.

Uniwersytet Łódzki zawarł już prawie 150 umów o współpracy z uczelniami wyższymi na całym świecie. Najwięcej takich porozumień ma z uniwersytetami w USA, Kanadzie, Brazylii, Chile, Meksyku, Francji, Niemczech, Białorusi, Ukrainie i Rosji.

Dotąd podpisał 13 podobnych porozumień z uczelniami w Rosji, m.in. z uniwersytetami w Astrachaniu, Kaliningradzie, St. Petersburgu, Iwanowie, Kazaniu, Tule, Twerze czy Moskwie.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ abe/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera