Uczelnie i instytucje

Stypendium im. Leopolda Ungera dla młodych dziennikarzy

Stypendium imienia zmarłego przed ponad rokiem wybitnego publicysty Leopolda Ungera ustanowił UMCS w Lublinie. Corocznie będzie przyznawane czterem młodym dziennikarzom i studentom dziennikarstwa.

„Leopold Unger chciał wspierać młodych dziennikarzy, widział ich trudną sytuację finansową, brak etatów. Rozmawialiśmy o tym przed jego śmiercią i tak zrodziła się idea stypendium” – powiedziała prodziekan Wydziału Politologii UMCS, prof. Iwona Hofman.

Stypendium w wysokości 5 tys. zł będzie przyznawane jednej osobie, w wieku poniżej 35 lat, na realizację tematu publicystycznego w dowolnej formie dziennikarskiej. Trzy inne osoby otrzymywać będą stypendia w formie staży w redakcjach dziennika "Le Soir" w Brukseli, "Gazety Wyborczej" oraz "Polityki". Staż w "Le Soir" będzie trwał dwa tygodnie zaś w "Polityce" i "Gazecie Wyborczej" – miesiąc.

Stypendia będzie przyznawała kapituła pod przewodnictwem prof. Hofman, biorąc pod uwagę dorobek dziennikarski kandydatów. W skład kapituły weszli m.in. znani publicyści: ks. Adam Boniecki, Stefan Bratkowski i Jarosław Kurski. Stypendia mają być przyznawane corocznie, w tym roku po raz pierwszy. Termin składania aplikacji wyznaczono na koniec czerwca, konkurs rozstrzygnięty ma być 12 sierpnia, w dniu urodzin Ungera, a wręczenie stypendiów nastąpi podczas inauguracji nowego roku akademickiego na UMCS. Głównym fundatorem stypendium jest rodzina Ungera.

Leopold Unger, wybitny dziennikarz, publicysta, komentator spraw międzynarodowych, jeden z ważniejszych twórców paryskiej Kultury, w ostatnich latach życia często przyjeżdżał na UMCS. Spotykał się ze studentami, wykładał na Wydziale Politologii, prowadził warsztaty dziennikarskie. W 2009 r. otrzymał doktorat honoris causa tej uczelni. W testamencie przekazał UMCS swoje archiwum i bibliotekę.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera