Za nami częściowe zaćmienie Księżyca

W czwartek wieczorem w Polsce można było obserwować częściowe zaćmienie Księżyca o niewielkiej fazie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"W godzinach od 21.54 do 22.21 Księżyc częściowo schował się w cień Ziemi. Maksymalna faza, która wystąpiła o godzinie 22.08 wyniosła tylko 1.5 proc., ale i tak zjawisko było doskonale widoczne gołym okiem" - powiedział astronom.

Załączone zdjęcie w fazie maksymalnej zaćmienia wykonano w Warszawie aparatem Canon EOS 50D z obiektywem Canon EF 300 mm f/2.8L IS USM II oraz telekonwerterem 1.4x. Warunki nie były najlepsze, bo przeszkadzały cienkie chmury.

"Uroku zjawisku dodawało otoczenie Księżyca. Z jednej jego strony świeciła planeta Saturn, która zbliża się do opozycji, a z drugiej Spica - najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny" - dodał dr Olech.

Zapowiedział, że do następnego zaćmienia Księżyca dojdzie 25 maja, ale będzie to mało efektowne zaćmienie półcieniowe.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Uznański: mojej diety przed wylotem w kosmos nikt nie planuje (wideo)

  • Fot. Adobe Stock

    Bytom/ Analogowa baza kosmiczna powstała na górniczej hałdzie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera