Bakterie jelitowe u piskląt i dorosłych mew to dwa różne światy

Bakterie jelitowe zasiedlające organizmy piskląt i dorosłych mew to niemal całkiem odmienne światy - informują na łamach "BMC Ecology" naukowcy badający zmiany flory jelitowej, zachodzące podczas życia zwierzęcia.

Od pewnego czasu naukowcy uważają, że bakterie jelitowe to jeden z ważniejszych "graczy" w organizmach ludzi i zwierząt. Mikroskopijni lokatorzy układów pokarmowych nie tylko pomagają swoim gospodarzom trawić pokarm, ale też wspomagają funkcjonowanie ich układu odpornościowego i biorą udział w produkcji niektórych witamin i hormonów.

Organizmy zwierząt, wraz z wiekiem, stają się siedliskiem coraz to innych szczepów bakterii. Nie było jednak jasne, jak z biegiem czasu zmieniają się populacje mikroorganizmów żyjące w układzie pokarmowym jednego zwierzęcia. Aby to ustalić, Wouter van Dongen i jego współpracownicy z Vetmeduni Vienna (Austria) przebadali bakterie żyjące w jelicie piskląt i dorosłych osobników u tego samego gatunku, mewy trójpalczastej (Rissa tridactyla).

Naukowcy badali skład gatunkowy bakterii żyjących w ujściu jelita, który jest bardzo podobny do kolonii zasiedlających dalsze odcinki układu pokarmowego. Różnorodność bakterii zbadano metodami stosowanymi w genetyce molekularnej, a wyniki uzyskane od ptaków w różnym wieku porównano.

Autorzy publikacji z zaskoczeniem stwierdzili, że grupy mikroorganizmów żyjących w jelitach piskląt i dorosłych ptaków bardzo się różnią. Obie grupy ptaków mają tylko kilka wspólnych rodzajów bakterii - wśród 64 gatunków zidentyfikowanych u mew bakterii zaledwie siedem pojawiało się zarówno u piskląt, jak i ptaków dorosłych.

I choć gatunki mikroorganizmów żyjących w jelitach piskląt były wyjątkowo różnorodne, to brakowało wśród nich wielu gatunków najbardziej popularnych u osobników dorosłych.

"Zdziwiło nas, że bakterie w przewodzie pokarmowym u piskląt są tak bardzo różne, w porównaniu z ptakami dorosłymi. Biorąc pod uwagę, że pisklęta mieszkają z rodzicami w jednym gnieździe i jedzą pokarm pochodzący z rodzicielskiego wola spodziewaliśmy się, że wspólnych bakterii będzie o wiele więcej" - zauważa van Dongen. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera