Uczelnie i instytucje

Żona premiera Japonii odwiedziła Uniwersytet Warszawski

To bardzo ważna wizyta; Polska jest uważana przez Japonię za kraj, w którym Japończycy są szczególnie mile widziani, gdzie Japonia ma bardzo dobrą prasę - mówiła szefowa Zakładu Japonistyki i Koreanistyki UW po wizycie na uczelni żony premiera Japonii Akie Abe.

W poniedziałek żona premiera Japonii Akie Abe spotkała się z rektorem UW, dr hab. Marcinem Pałysem i studentami Wydziału Orientalistyki UW. Spotkania były zamknięte dla prasy. Wzięła też udział w ceremonii parzenia herbaty.

"To bardzo ważna wizyta. Polska jest uważana przez Japonię za kraj, w którym Japończycy są szczególnie mile widziani, gdzie Japonia ma bardzo dobrą prasę" - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu z żoną premiera prof. Agnieszka Kozyra, kierownik Zakładu Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na Wydziale Orientalistyki UW studiuje obecnie 100 osób na studiach stacjonarnych i 100 na niestacjonarnych. Podczas rekrutacji średnio o jedno miejsce rywalizuje 10 osób. Prof. Kozyra zaznacza, że studentów znacznie częściej niż współczesna Japonia interesuje tradycyjna kultura japońska. "Stosunkowo mało studentów na japonistyce interesuje się ekonomią, polityką, za to mocniej daje się odczuć nostalgię za tradycyjną Japonią (...). Studenci zaczynają studia i nie bardzo myślą, co będą robić dalej, chcą raczej poznać kulturę Japonii" - mówiła Kozyra. Jak dodała, zauważalne jest też zainteresowanie anime (filmy animowane) czy mangą (japoński komiks).

Kierownik Zakładu Japonistyki i Koreanistyki UW mówiła też o wymianie studenckiej między Polską a Japonią. Jak podała, jej zakład ma podpisane umowy z wieloma uczelniami japońskimi. "Nasi najlepsi studenci w ciągu studiów jadą do Japonii. Są też tzw. stypendia rządowe - po zdaniu egzaminu w ambasadzie studenci mogą uzyskać całoroczne stypendium" - opowiadała. Z kolei Japończycy - jak mówiła - przyjeżdżają do Polski np. po to, by studiować polonistykę, historię czy politologię, "ale ciągle największe jest zainteresowanie muzyką, zwłaszcza Chopina. Akademia Muzyczna w Warszawie cieszy się chyba największą liczbą stypendystów z Japonii. Chopin to jest fenomen, symbolizuje bliskość serc Polaków i Japończyków" - zaznaczała prof. Kozyra.

Premier Japonii Shinzo Abe wraz z małżonką od soboty przebywa w Warszawie. W planach wizyty Akie Abe oprócz wizyty na UW, znalazło się: zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, udział w przyjęciu organizowanym w rezydencji ambasadora Japonii Makoto Yamanaka oraz w uroczystym otwarciu przeglądu filmów japońskich w kinie Kultura, a także spotkanie z małżonką prezydenta RP Anną Komorowską.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ son/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera