Uczelnie i instytucje

Spotkanie pracowników naukowych zakładu japonistyki UJ z żoną premiera Japonii

Żona premiera Japonii Akie Abe spotkała się we wtorek z pracownikami naukowymi Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas prywatnej wizyty w Krakowie Abe zwiedziła także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Małżonka premiera Shinzo Abe spotkała się też z pracownikami i współpracownikami Muzeum Manggha, pracownikami naukowymi Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawicielami firm japońskich w Polsce oraz Japończykami mieszkającymi w Krakowie. Obejrzała także występy taneczne grupy Sakuramai Porando złożonej z młodych japońskich i polskich tancerzy.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie japonistykę można studiować od 1987 r. Obecnie na studiach licencjackich i magisterskich uczy się ponad 100 osób. Jak powiedział PAP japonista i językoznawca prof. Romuald Huszcza, studenci zdobywają wiedzę o kraju kwitnącej wiśni, ale największy nacisk uczelnia kładzie na rozwój umiejętności językowych. Studenci wyjeżdżają na zagraniczne stypendia i staże.

„Japonistyka niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów. Co roku na jedno miejsce przypada tu ok. 20 osób” – zaznaczył prof. Huszcza. Jego zdaniem te statystyki nie powinny dziwić. Absolwenci japonistyki dobrze radzą sobie na rynku pracy. Japończycy zaś, jako naród, są lojalnymi partnerami w kontaktach międzynarodowych.

"Japonia jest bardzo atrakcyjna gospodarczo, społecznie, kulturowo. To kraj bezpieczny i przyjazny, o niepowtarzalnej tradycji i zabytkach” – zauważył profesor. Dodał, że dla polskich studentów język japoński jest „wyzwaniem intelektualnym” m.in. dlatego, że ma inny niż polski system znaków, odmienną gramatykę i fonetykę.

Jednym z głównych punktów prywatnej wizyty w Krakowie żony premiera Japonii Akie Abe było zwiedzanie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Muzeum Manggha odwiedza rocznie ok. 100 tys. osób. Instytucja przygotowuje ekspozycje, warsztaty edukacyjne, spotkania poświęcone kulturze i społeczeństwu Japonii. To jedyna tego typu placówka państwowa w Polsce, której celem jest budowanie relacji między Polską a Dalekim Wschodem. „Pani Akie jest osobą bardzo spontaniczną, zdumiały ją nasze znakomite zbiory, podobał się jej występ zespołu tanecznego” – powiedziała PAP dyrektor muzeum Bogna Dziechciaruk-Maj.

"Muzeum jest charakterystycznym miejscem. Cieszymy się, że wciąż się rozwija i że Japonia zajmuje ważne miejsce w Krakowie” – powiedziała PAP przedstawicielka ambasady Japonii w Polsce Megumi Osugi-Stępień. Dodała, że Japończykom dobrze znane są nazwiska: Curie-Skłodowska, Chopin, Wajda, Wałęsa, a także osoba Jana Pawła II. „Coraz więcej Japończyków wie, że Polacy darzą ich sympatią. Również Japończycy dobrze myślą o Polakach. Nie wiemy skąd ta wzajemna miłość” – powiedziała.

„To że Manggha stała się jedynym z symboli Krakowa, to dla Japonii powód do satysfakcji” – powiedział profesor.

W poniedziałek małżonka premiera zjadła kolację z przedstawicielami władz województwa małopolskiego. W planie wtorkowej wizyty w Krakowie, oprócz spotkań w Muzeum Manggha, znalazło się zwiedzanie Wawelu, Sukiennic oraz spotkanie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie. „Tuż po trzęsieniu ziemi w Japonii w 2011 r. uczniowie tej szkoły przysłali do naszego kraju listy i origami” – powiedziała PAP Osugi-Stępień.

Akie Abe przyjechała do Polski w sobotę wraz z premierem Japonii Shinzo Abe. Odwiedziła m.in. Uniwersytet Warszawski, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, spotkała się z małżonką prezydenta Anną Komorowską. Premier Japonii nie przyjechał do Krakowa, ponieważ przebywa obecnie na szczycie państw G8.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ par/ jra/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera