Pomorski Uniwersytet Medyczny będzie kształcić studentów z Niemiec | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Pomorski Uniwersytet Medyczny będzie kształcić studentów z Niemiec

Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) w Szczecinie przyjmie w przyszłym roku akademickim 30 osób z Niemiec. Uczelnia oferuje kandydatom studia na wydziale lekarskim. Program studiów będzie realizowany wspólnie z niemieckim koncernem medycznym Asklepios Kliniken.

W środę w rektoracie PUM strony podpisały stosowną umowę.

Pierwsze trzy lata studenci programu nazwanego „Asklepios” studiować będą w PUM w języku angielskim. Zajęcia dydaktyczne na kolejnych trzech latach, tzw. klinicznych, prowadzone będą w języku niemieckim w szpitalach sieci Asklepios w Niemczech, głównie tych przygranicznych, m.in. w Schwedt czy Pasewalk. Po ukończeniu studiów studenci otrzymają dyplom PUM.

„Z czasem chcemy przygotować kadrę tak, by od roku akademickiego 2016/17 już od pierwszego roku do końca studiów zajęcia były prowadzone po niemiecku” - zapowiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Ciechanowicz.

Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim prof. Leszek Domański podkreślał podczas uroczystości, że PUM ma ambicje stworzenia europejskiego uniwersytetu który da możliwość kształcenia studentów z wielu krajów. Studia dla niemieckich studentów będą płatne – czesne wyniesie 13,5 tys. euro rocznie.

Koncern Asklepios ma ok. stu klinik, głównie w Niemczech, ale też w m.in. USA i Grecji.

Obecnie PUM kształci ponad 4 tys. studentów medycyny, stomatologii i pielęgniarstwa. Jest wśród nich ponad 500 studentów angielskiego programu na kierunkach lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym. Na studiach anglojęzycznych uczy się ponad 70 studentów z Niemiec.

Program nauczania medycyny po angielsku wprowadzono na szczecińskiej uczelni w 1996 r. z myślą przede wszystkim o studentach ze Skandynawii. Czesne wynosi ok. 10 tys. euro rocznie.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ abe/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera