Naukowe atrakcje na wakacje w Centrum Hewelianum

Zaglądanie do wnętrza czaszki, "lepienie" cząsteczki wody, dwugodzinne wycieczki po Forcie Góry Gradowej, pikniki z widowiskowymi eksperymentami, to niektóre atrakcje przygotowane przez Centrum Hewelianum w Gdańsku. Na gości placówki będą czekały przez cały lipiec i sierpień.

„Wykorzystując czas wolny i letnią pogodę warto odwiedzić Górę Gradową, która przez najbliższe dwa miesiące zamieni się w prawdziwą górę atrakcji” – informuje w przesłanym PAP komunikacie Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum.

W lipcu gości Centrum Hewelianum "porwie wir zabawy i nauki" - informują twórcy placówki. Wszystko za sprawą nowej wystawy czasowej „Woda”. Na interaktywnych stanowiskach będzie można poznać niezwykłą naturę wody, działanie siły odśrodkowej na przykładzie wiru wodnego, ruch światła w wodnym strumieniu, czy wodny pryzmat rozszczepiający światło na wiele barw. Wystawa będzie otwarta między 2 a 31 lipca.

Za pomocą własnoręcznie wykonywanych doświadczeń, w wakacyjno-naukowym kąciku warsztatowym, będzie można zobaczyć w jaki sposób zanurzają się okręty podwodne oraz co wspólnego ma z nimi Nurek Kartezjusza. Zwiedzający dowiedzą się także dlaczego pieluchy tetrowe zostały wyparte przez jednorazowe i jaki ma to związek z kwiatami. Pamiątką z udziału w warsztatowym kąciku będzie samodzielnie wykonany model najpopularniejszej cząsteczki na świecie, czyli H2O.

Z kolei w sierpniu zwiedzający przekonają się czy można zajrzeć do wnętrza czaszki, żeby zobaczyć jak wygląda i działa nasz mózg? Umożliwi to druga wakacyjna wystawa czasowa „Mózg”. Na gości czekają „magiczne” okulary pokazujące świat do góry nogami, rozmowa z Cleverbotem, czyli sztuczną inteligencją lub stanowisko zamieniające lewą rękę z prawą. Wystawa będzie czynna między 1 sierpnia a 1 września.

„Sierpień to czas kiedy powoli myślimy o powrocie do szkoły i budzimy nasze mózgi z wakacyjnego letargu. To świetna okazja, aby na wystawie +Mózg+ przeprowadzić szereg eksperymentów, które odkryją tajemnice funkcjonowania szarych komórek. W sierpniowym kąciku warsztatowym pokażemy sposoby na ćwiczenie mózgu i zdemaskujemy różne iluzje mylące nasze zmysły” – informuje Lucyna Rokitiańska.

Nowością w wakacyjnym programie Centrum Hewelianum będzie „Piknikowanie na polanie”! Na amatorów wypoczynku w otoczeniu natury będą czekały specjalne leżaki, a nieopodal widowiskowe pokazy naukowe! Dodatkowe atuty to wyjątkowy klimat dawnego pruskiego fortu i panorama Gdańska na horyzoncie.

„Piknikowanie jest idealnym sposobem na rodzinne spędzenie czasu, chwilę wypoczynku oraz zabawy w otoczeniu zieleni pięknego, pofortecznego parku” – zapewnia Rokitiańska. W weekendy będzie można wspólnie budować latawce, dać się zaczarować magii baniek mydlanych czy wziąć udział w „żabim wyścigu”.

Twórcy Hewelianum organizują też cykl wycieczek po Forcie Góry Gradowej. Przewodnik opowie o fascynującej historii tego miejsca, jego tajemnicach i najciekawszych obiektach. Dwugodzinną podróż „wehikułem czasu”, śladami najważniejszych wydarzeń w historii Gdańska, uatrakcyjni panorama Głównego Miasta, którą można podziwiać z kilku punktów widokowych.

W sierpniu otwarta zostanie nowa wystawa multimedialna „Hewelianum bez barier”, w pełni przystosowana także dla osób niepełnosprawnych. W nowym obiekcie znajdują się makiety z brązu pokazujące teren całego Fortu Góry Gradowej, panoramy Gdańska oraz plastyczny portret Jana Heweliusza - patrona gdańskiego centrum nauki.

„Oprócz tego na gości czeka spotkanie z duchem fortu oraz wyjątkowe, animowane filmy prezentujące historię i najbardziej znane obiekty Góry Gradowej. +Hewelianum bez barier+ pozwoli odkrywać Górę Gradową, a osobom niepełnosprawnym, dzięki zmysłom wzroku, dotyku czy słuchu, pomoże +zobaczyć+ to, co do tej pory pozostawało dla nich niedostępne” – wyjaśnia Lucyna Rokitiańska.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera