Środki owadobójcze zmieniają geny pszczół

Kontakt ze środkami owadobójczymi wywołuje zmiany w DNA pszczół miodnych – informują naukowcy na łamach pisma PLOS ONE. Badania dotyczyły środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów.

Wyniki badań naukowców z University of Nottingham (W.Brytania) wspierają niedawną decyzję Komisji Europejskiej, żeby czasowo zakazać trzech neonikotynoidów w związku z podejrzeniami tych substancji o wpływ na wymieranie pszczół. Ograniczenia wejdą w życie od 1 grudnia br.; pestycydy te będą mogły być stosowane tylko w szklarniach i po okresie kwitnienia.

Od kilku lat notuje się na całym świecie gwałtowny spadek populacji pszczoły miodnej. Jak dotąd naukowcy nie potrafią wskazać jednej najważniejszej przyczyny tego zjawiska. Uważa się, że powodem wymierania może być zanieczyszczenie środowiska. Podobne zjawisko obserwuje się również w przypadku innych owadów zapylaczy.

Jak wykazał zespół dr. Reinharda Stoegera, nawet bardzo niska ekspozycja na zaledwie dwie cząsteczki związku na miliard, wpływa na aktywność niektórych genów pszczoły miodnej. Badano jeden z neonikotynoidów – imidakloprid, należący do najczęściej stosowanych środków owadobójczych na świecie.

Okazało się m.in., że imidakloprid wpływa na pracę komórek larw. Zaburza również geny odpowiedzialne za regulowanie energii na poziomie komórkowym. Tego rodzaju zmiany związane są ze zmniejszeniem się długości życia. Naukowcy znają je z badań najdokładniej przestudiowanego owada – muszki owocówki.

Neonikotynoidy wynaleziono w latach 80. i 90. XX w. Uznano je za mniej toksyczne dla środowiska w porównaniu np. ze środkami owadobójczymi z grupy fosforanów. Ostatnio jednak pojawiło się coraz więcej badań wskazujących na toksyczność tych środków dla ptaków czy bezkręgowców wodnych.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera