Miliony dla młodych liderów polskiej nauki

41 młodych naukowców otrzyma łącznie 43 mln zł na przeprowadzenie nowatorskich projektów naukowych. To zwycięzcy czwartej edycji programu „Lider”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W programie są finansowane najbardziej innowacyjne projekty naukowców do 35. roku życia. Każda z nagrodzonych osób otrzyma grant wartości około miliona złotych. "W czwartej edycji dofinansowanie otrzymało 41 osób z grona 118 naukowców, którzy złożyli wnioski na całkowitą kwotę przekraczającą 123 mln zł" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Grono dotychczasowych prawie stu młodych liderów nauki powiększyło się o kolejnych 41 +milionerów+. To najlepsi z najlepszych. Uzyskane granty pozwolą im na przyspieszenie prac badawczych, przygotowanie wdrożenia innowacyjnych technologii i rozwiązań w gospodarce i dobrą współpracę z partnerami z biznesu. To też ogromna szansa dla polskiej nauki, która wzbogaci się o nowe koncepcje i wzmocni swoją pozycję i konkurencyjność w Europie i świecie” – uważa minister nauki Barbara Kudrycka.

Wśród nagrodzonych projektów badawczych najwyżej oceniono projekt Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dotyczący identyfikacji nowych genów zaangażowanych w rozwój wrodzonych wad kończyn i dysplazji kostnych człowieka. Na zrealizowanie swoich badań otrzyma 1 mln 200 tys. zł.

Taką samą kwotą dofinansowano jeszcze pięciu uczonych. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Warchulak z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Ksenia Ostrowska z Politechniki Krakowskiej, Joanna Grzyb z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, Artur Maciej z Politechniki Śląskiej, Łukasz Święch z Politechniki Rzeszowskiej.

Dofinansowanie otrzymały m.in. badania nad kompaktowym, przenośnym projektorem laserowym czy też projekt koncentrujący się na pracach nad biomateriałami z pamięcią kształtu do wytwarzania inteligentnych nośników leków.

W trakcie postępowania konkursowego młodzi badacze musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorów najwyżej ocenionych wniosków zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne. Mieli za zadanie przekonać grono wybitnych ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki.

"Dotychczasowe edycje programu Lider pokazały ogromny potencjał polskich badaczy. Wierzę, że dzięki przyznanym funduszom nie tylko sfinansujemy naukowe marzenia młodych naukowców, ale też umocnimy przekonanie o ogromnym potencjale i przedsiębiorczości polskiej nauki" – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera