Centrum Hewelianum wyjawia tajemnice mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Czy można zobaczyć swój własny mózg? Jak rozmawia się ze sztuczną inteligencją? Czy szympans ma lepsza pamięć niż człowiek? O tym wszystkim można przekonać się na czasowej wystawie: „Mózg” w gdańskim Centrum Hewelianum. Będzie ona czynna do 1 września.

„Poszczególne stanowiska wystawy, przypominające sprzęt z nowoczesnego laboratorium naukowego, pomogą z każdej strony zobaczyć miejsce, w którym rodzą się nasze myśli i które rządzi naszymi zmysłami - ludzki mózg” – informuje Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum.

Z fizjologicznego punktu widzenia składa się on z około 1,5 kg galaretowatej tkanki zbudowanej głównie z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Jest to jednak miejsce centralnego dowodzenia całym ludzkim organizmem, gdzie zapadają decyzje dotyczące wszystkich aktywności, również tych bezwarunkowych.

Korzystający z wystawy budowę mózgu poznają dzięki symulacjom trójwymiarowym wykonanym w technice rezonansu magnetycznego lub traktografii. Z kolei wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości pozwoli obejrzeć mózg w naszej własnej głowie.

W „strefie zmysłów” będzie można poznać natomiast tajemnice konstruowania obrazu otaczającego nas świata, który niekiedy rozmija się z rzeczywistością. Zwiedzający sprawdzą czy mózg daje się oszukać lub zobaczyć, w jakim stopniu nagina on rzeczywistość do swoich przyzwyczajeń. Wystarczy zamienić lewą rękę z prawą, a ułożenie puzzli okaże się nie lada wyzwaniem.

Kolejną atrakcją są „Mózgotrzepy” - gry komputerowe testujące pracę naszego mózgu. „Kto lepiej pamięta: szympans czy Ty?\", „Obracanie przedmiotów w myślach\" lub „Zapamiętaj kod i otwórz sejf\" to tylko niektóre z zadań, z którymi można się zmierzyć gimnastykując ludzki mózg. Zwiedzający wystawę będą mieli również jedyną w swoim rodzaju okazję, aby sprawdzić, jak rozmawia się z „Cleverbotem”, czyli sztuczną inteligencją!

Wystawa jest otwarta do 1 września, od wtorku do niedzieli między godz. 10 a 17. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://www.hewelianum.pl/index.php/aktualnosci,451

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera