Geny powodujące chorobę wysokościową

Choć ludność zamieszkująca tereny górskie jest genetycznie przystosowana do trudnych warunków, wiele osób urodzonych w górach, zwłaszcza w Andach, cierpi na przewlekłą chorobę, charakteryzującą się m.in. bólami głowy, zmęczeniem, ospałością i stanami depresyjnymi. Osoby te są narażone na epizody sercowo-naczyniowe, jak zawał czy udar, w młodym wieku ze względu na niedobór tlenu w tkankach.

Wcześniejsze badania wykazały, że choroba Monga występuje często w populacji andyjskiej, zdarza się u Tybetańczyków, natomiast omija mieszkańców Wyżyny Abisyńskiej i Somalijskiej.

Badania genetyczne przeprowadzone wśród ludności andyjskiej pozwoliły naukowcom zidentyfikować geny ANP32D i SENP1, których nadekspresja występowała u osób cierpiących na przewlekłą chorobę górską.

Następnie przeprowadzono analogiczną analizę analogicznych genów u muszek owocowych. Okazało się, że obniżenie ekspresji tych genów znacznie zwiększało szanse owadów na przeżycie w warunkach niedoboru tlenu.

Jak podkreśla autor badań Gabriel G. Haddad, informacje te mogą pomóc opracować ukierunkowane metody leczenia nie tylko dla mieszkańców terenów górskich, ale być może również innych pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia i choroby neurologiczne spowodowane niedotlenieniem.(PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CDC: do środowiska trafiło ponad 1 mld komarów GMO przeznaczonych do walki z malarią

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy znaleźli sposób na recykling betonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera