Uczelnie i instytucje

Umowa o współpracy PERN i płockiej filii Politechniki Warszawskiej

PERN „Przyjaźń” i płocka filia Politechniki Warszawskiej podpisały we wtorek porozumienie o współpracy. Jego celem jest m.in. wspólna realizacja projektów badawczych i technologicznych oraz rekomendowanie najlepszych studentów do pracy na zlecenie spółki.

Prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Marcin Moskalewicz wyraził nadzieję, że porozumienie przyczyni się m.in. do utworzenia nowego kierunku studiów o specjalizacji logistyki sieciowej, związanej z rurociągami przesyłowymi.

„Są kierunki studiów związane z logistyką, ale nie ma kierunku logistyka sieciowa. To inna specjalizacja niż typowa logistyka na przykład w branży samochodowej. Będziemy namawiali, by powstał właśnie taki kierunek jak logistyka sieciowa” – powiedział dziennikarzom Moskalewicz.

Szef PERN zaznaczył, że jednym z głównych celów podpisanego porozumienia z płocką filią Politechniki Warszawskiej jest możliwość pozyskania przez spółkę wyspecjalizowanych kadr inżynieryjnych oraz wspólna realizacja projektów naukowo-badawczych i technologicznych.

„My chłoniemy kadry. Często sami musimy kształcić ludzi do pracy na stanowiskach wymagających odpowiednich kwalifikacji, także praktycznych, m.in. w bazach magazynowych. Chodziłoby nam o to, by zdobywać młodych adeptów, którzy będą przygotowani merytorycznie, czyli będą posiadali gigantyczną wiedzę wzbogaconą o praktykę. Nie ukrywamy, że będziemy mieli duże potrzeby rozwojowe. Spółka mocno się przebudowuje” – podkreślił.

Przyznał, iż PERN chce w ramach współpracy z płocką uczelnią poszukiwać nowych rozwiązań technologicznych. „Nas interesuje także zmiana technologii. Budujemy zbiorniki w tej samej technologii, ale może są jakieś inne, które okażą dla nas bardziej efektywne. Na to bardzo liczymy” – dodał Moskalewicz.

Prorektor płockiej filii Politechniki Warszawskiej prof. Janusz Zieliński powiedział, że zawarte z PERN porozumienie tworzy nowe ramy współpracy, która w praktyce trwa od lat. „Ta współpraca do tej pory nie była zapisana formalnie w żadnym dokumencie pozwalającym na realizację przez obie strony szeregu konkretnych przedsięwzięć. Teraz to się zmienia” – wyjaśnił.

”To porozumienie otwiera możliwość także dla studentów naszej uczelni, zwłaszcza lat starszych, korzystania z osiągnięć i doświadczeń PERN poprzez staże i praktyki. Daje też możliwość dostosowywania tematów prac dyplomowych do potrzeb spółki” – podkreślił prof. Zieliński.

Dodał, że obecnie ok. 50 proc. prac dyplomowych studentów płockiej filii Politechniki Warszawskiej to prace na rzecz różnego rodzaju przedsiębiorstw i instytucji.

Umowa między PERN a płocką filia Politechniki Warszawskiej przewiduje opracowywanie ekspertyz technicznych, organizowanie szkoleń, sympozjów i seminariów oraz prowadzenie konsultacji naukowych.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały.

PERN zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ponad 3 mln metrów sześc. Spółka w ramach grupy kapitałowej zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników.

Na początku 2014 r. PERN planuje rozpoczęcie budowy Terminalu Naftowego w Gdańsku, czyli bazy do magazynowania i przeładunku ropy naftowej i chemikaliów, o łącznej pojemności ok. 700 tys. metrów sześciennych. Całkowita wartość tej strategicznej dla spółki inwestycji to 826 mln zł. Pierwszy etap przedsięwzięcia o wartości ok. 415 mln zł - budowa zbiorników do przeładunku ropy naftowej - ma zakończyć się w 2015 r.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ pad/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera