09.08.2020
PL EN
13.05.2014 aktualizacja 13.05.2014

Ból pleców związany z paleniem papierosów

Nastolatkowie, którzy palą papierosy, częściej doświadczają bólu kręgosłupa - wynika z badań opublikowanych na łamach "British Journal of Health Psychology".

Naukowcy z Curtin University w Australii zaobserwowali obustronną zależność: palenie papierosów w wieku 14 lat zwiększało prawdopodobieństwo bólów pleców w wielu 17 lat.; ból pleców w wieku 14 lat był zaś związany z większym prawdopodobieństwem palenia w wieku 17 lat.

Dane do analizy naukowcy zaczerpnęli z szerzej zakrojonych badań (Western Australian Pregnancy Cohort Study). Przyjrzano się informacjom dotyczącym 2887 14-latków i 17-latków. Pod uwagę wzięte zostały czynniki społeczno-ekonomiczne, a także funkcjonowanie rodziny, stany depresyjne, zdolność do radzenia sobie z codziennymi problemami i wyzwaniami, poczucie własnej wartości oraz zachowania internalizacyjne (lęk, depresja, wycofanie) i eksternalizacyjne (agresywne, destrukcyjne, histeryczne).

"Z biologicznego punktu widzenia palenie papierosów ogranicza dopływ krwi do kręgosłupa, a tym samym zmniejsza ilość składników odżywczych docierających do krążków miedzykręgowych. To z kolei może przyczyniać się do bólu odcinka lędźwiowego i zmian degeneracyjnych krążka miedzykręgowego" - mówi prof. Leon Straker, zwracając jednocześnie uwagę, że zależność może przypominać błędne koło.

"Sugeruje się, że palenie sprawia, iż ból wydaje się mniejszy. Może być ono więc sposobem radzenia sobie z dyskomfortem, co z kolei nasila ból kręgosłupa, a w następstwie prowadzi do częstszego sięgania po papierosa" - dodaje badacz. (PAP)

koc/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020