Studenci UW na 5. miejscu w mistrzostwach programowania zespołowego

Piąte miejsce i srebrny medal wywalczył w środę zespół programistów z Uniwersytetu Warszawskiego w światowym finale Akademickich Mistrzostw w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC) w Rosji. Studentom udało się rozwiązać pięć z dwunastu zadań.

W finałach w Jekaterynburgu w Rosji wzięły udział 122 zespoły studentów z całego świata. Trzyosobowe drużyny miały jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie problemów algorytmicznych, które mogłyby wystąpić w życiu. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego i zdobyła 16,5 tys. dol.

UW - które wywalczyło 5. miejsce - reprezentowali studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM UW): Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja. Drużyny, które zajęły miejsca od piątego do ósmego, otrzymywały srebrne medale i po 4,5 tys. dol.

Jak w rozmowie z PAP powiedział opiekun zespołu, prof. Jan Madey z MIM UW, zespół z UW rozwiązał pięć zadań. "Jedno z zadań chłopcy rozwiązali jako pierwsi. To również jest nagradzane" - zaznaczył rozmówca PAP.

Prof. Madey dodał, że zadania w tym roku były bardzo trudne. "Wśród 12 zadań były aż cztery, których nie rozwiązał nikt" - przyznał informatyk. Podkreślił też, że ok. jednej czwartej drużyn nie rozwiązało ani jednego zadania. "A przecież to byli zwycięzcy z całego świata! To mówi o skali trudności tych zadań" - skomentował opiekun.

Zawodnicy mogli wziąć udział w zawodach po raz ostatni, bo niedługo kończą studia. Prof. Madey zwrócił jednak uwagę, że jeden z członków zespołu, Tomasz Kociumaka, brał już udział w zawodach w zeszłym roku. Wtedy zespół z UW zajął 6. miejsce.

"Od 20 lat - rok w rok - jesteśmy w finałach. Pod tym względem nie ma na świecie uczelni, która by nam dorównywała. Kanadyjskie Waterloo, z którym szliśmy do tej pory łeb w łeb, nie awansowało w tym roku do finału" - ocenił Madey udział UW w ACM-ICPC.

W finałach startowali jeszcze - oprócz UW - reprezentanci dwóch innych polskich uczelni - Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Jagiellońskiego. Drużynom tym nie udało się jednak wywalczyć medali.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. Tegoroczni finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Wystartowało w nich ponad 32 tys. studentów z 2286 uczelni z 94 krajów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera