Skorpion, czyli dobry architekt

Skorpiony budują nory, w których konstruują platformy do wygrzewania się przed wieczornymi łowami - zaobserwowali naukowcy z Izraela.

Badacze zajmowali się norami budowanymi przez duże skorpiony z gatunku Scorpio maurus palmatus z pustyni Negew w Izraelu. Po wyłapaniu pajęczaków badacze wypełniali ich nory płynnym aluminium, aby potem zbadać je przy użyciu skanowania laserowego i specjalistycznych programów komputerowych.

Naukowcy pod przewodnictwem dr Amandy Adams z Ben-Gurion University of the Negev ocenili, że nory nie są zwykłymi dziurami w ziemi, ale każda z nich ma bardzo dopracowane wnętrze. Każda zaczynała się krótkim, pionowym wejściem, które kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi rozszerzało się w poziomą platformę. Zdaniem badaczy to bezpieczne, ciepłe miejsce do wygrzewania się dla skorpionów, zanim wyjdą z nory na nocny żer. Jako zwierzęta ektotermiczne do regulowania temperatury ciała potrzebują energii pochodzącej z otoczenia.

W dalszej części wnętrze nory schodzi gwałtownie w dół, aby zakończyć się chłodną i wilgotną jamą. W niej właśnie skorpiony szukają schronienia przed upałem przez resztę dnia.

Układ nory był taki sam dla wszystkich analizowanych przypadków, stąd sugestia, że budowanie ich wykształciło się u skorpionów w toku ewolucji.

"Bardzo niewiele wiadomo na temat nor - twierdzi dr Adams. - Zamierzamy rozszerzyć nasze badania na kolejne gatunki skorpionów na świecie, aby sprawdzić, jak układ nor wiąże się z fizjologią budowniczych". Odkrycie zależności między warunkami środowiskowymi a układem nor ułatwi przewidzenie, jak ich twórcy będą reagowali na zmiany klimatu".

Wyniki badania zaprezentowano na trwającym właśnie zjeździe Society for Experimental Biology w Manchesterze. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera