Lekcje muzyki sprzyjają lepszym wynikom w szkole | Nauka w Polsce

Lekcje muzyki sprzyjają lepszym wynikom w szkole

Nauka śpiewu lub gry na instrumencie pomaga dzieciom z ubogich rodzin poprawić wyniki w zakresie czytania oraz sprzyja rozwojowi zdolności językowych - poinformowali badacze podczas 122. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego w Waszyngtonie.

"Jak wynika z wcześniejszych badań, dzieci wychowujące się w ubóstwie gorzej radzą sobie w szkole niż rówieśnicy pochodzący z rodzin o wyższym statusie społecznym. Z naszych obserwacji wynika, że trening muzyczny wpływa na układ nerwowy, poprawiając zdolność dziecka do nauki, przez co różnice te mogą zostać zniwelowane" - powiedziała dr Nina Kraus z Northwestern University w Evanston.

Obserwacje były prowadzone wśród dzieci o podobnym ilorazie inteligencji, które rozpoczęły edukację w szkołach publicznych w Chicago i Los Angeles. Połowa badanych uczniów w pierwszej klasie szkoły podstawowej uczestniczyła w pozaszkolnych lekcjach muzyki.

Po dwóch latach naukowcy zaobserwowali, że reakcje mózgu na dźwięki u dzieci uczestniczących w projekcie muzycznym były szybsze i dokładniejsze niż w grupie kontrolnej. Odnotowano ponadto poprawę w zakresie czytania, zapamiętywania i koncentracji oraz zdolności komunikacyjnych. Co ciekawe, różnice nie były wyraźne po roku treningu, co sugeruje, że nie można traktować go jako szybkiego rozwiązania problemów w szkole.

Prowadzony przez badaczy Harmony Project zapewnia uczniom instrumenty, z których mogą korzystać. Warunkiem jest uczestnictwo w co najmniej pięciu lekcjach i próbach muzycznych w tygodniu. Jak podkreślają autorzy projektu, wiele z uczestniczących w nim dzieci stworzyło osiedlowe zespoły muzyczne. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera