Stres przyspiesza regenerację skóry

Krótkotrwały stres obniża stan zapalny organizmu, a tym samym wspomaga procesy gojenia się ran oraz łagodzenia podrażnień skóry – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Investigative Dermatology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) przeprowadzili testy na myszach i stwierdzili, że glikokortykoidy (hormony steroidowe) uwalniane w sytuacji stresowej przyspieszają regenerację skóry.

Badacze wywołali u gryzoni eksperymentalnych trzy rodzaje podrażnień: kontaktowe zapalenie skóry występujące w trakcie używania detergentów; alergiczne kontaktowe zapalenie skóry pojawiające się na skutek kontaktu z alergenem, np. sumakiem oraz atopowe zapalenie skóry (potocznie zwane egzemą). Następnie u części zwierząt sprowokowali wystąpienie reakcji stresu poprzez wkładanie ich do małego pomieszczenia na 18 godzin przez cztery kolejne dni.

Okazało się, że u zestresowanych myszy skóra ulegała przyspieszonym procesom regeneracji. Nie zaobserwowano niniejszego efektu u gryzoni, którym podano mifepriston – środek blokujący działanie steroidów.

„Pod wpływem chronicznego stresu te same naturalnie występujące steroidy niszczą ochronne właściwości skóry i hamują gojenie się ran, ale w momencie krótkotrwałego stresu działają korzystnie na problemy zapalne i ostre podrażnienia zarówno u myszy, jak i u ludzi. Wierzymy, że wyniki naszego badania tłumaczą, dlaczego te zazwyczaj szkodliwe związki powstające w reakcji stresu przetrwały na drodze ludzkiej ewolucji” – mówi Peter Elias, jeden z badaczy. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera