Archeologia w satyrze

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Kilkadziesiąt dzieł kilkunastu twórców, w tym tak znakomitych rysowników jak Szymon Kobyliński, Karol Ferster, Andrzej Mleczko czy Henryk Sawka, będzie można zobaczyć na nowej wystawie czasowej „W krzywym zwierciadle. Archeologia”, czynnej od 25 lutego w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Ekspozycja ukazuje, jak współcześni artyści obdarzeni umiejętnością satyrycznego spojrzenia postrzegają bardziej i mniej odległą przeszłość oraz badających ją archeologów.

„Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – wyjaśnia Marta Polańska, kustosz wystawy – W tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.”

W przygotowanych przez artystów pracach przedstawiono sceny z życia praprzodków, w tym jaskiniowców, nawiązania do mitologii i historii. Ukazano także w różnych kontekstach badania wykopaliskowe i dowcipnie zobrazowano trapiące archeologię dylematy. Na rysunkach zagościły również dinozaury, które bardzo często, w obiegowej i fałszywej opinii, wiązane są z pracą archeologów.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Lubelskiego z Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz dzięki uprzejmości autorów i właścicieli eksponowanych prac. Ekspozycję będzie można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (ul. Poselska 3) do kwietnia br.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera