Światło - motyw przewodni Pikniku Naukowego w Warszawie | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Światło - motyw przewodni Pikniku Naukowego w Warszawie

Tajemnice światła zgłębiać będą 9 maja uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczny Piknik odbędzie się po raz kolejny na Stadionie Narodowym w Warszawie. To już 19. edycja tej - jednej z największych w Europie - imprezy popularyzującej naukę.

\"Rok 2015 został przez ONZ ogłoszony Rokiem Światła. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w ślad za tą decyzją również poświęcamy światłu – źródłu naszej cywilizacji\" - informuje na stronie pikniku jeden z jego pomysłodawców, prof. Łukasz Turski.

W tym roku w pikniku weźmie udział ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. W specjalnych stanowiskach zaprezentowanych zostanie niemal 800 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu optyki i wielu innych dziedzin nauki. Organizatorzy zapewniają, że piknik to największa w Europie popularnonaukowa imprezie plenerowa.

W tym roku uczestnicy pikniku będą mieli okazję m.in. prześledzić historię źródeł światła – od ręcznie krzesanego ognia po najnowocześniejsze świetlówki i diody LED. W ramach piknikowych pokazów zagrają na laserowej harfie, zbudują światłowód z galaretki, sprawdzą, czy barwy mają własną melodię, a także spowodują, że wielbłąd przejdzie przez ucho igielne. Tradycyjnie wezmą udział w wielu atrakcyjnych konkursach – m.in. wiedzy kryminalistycznej, którego zwycięzca zwiedzi Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Chętni spróbują swych sił w piknikowym teatrze cieni, sprawdzą, czy da się słuchać łokciem, a nawet przygotują się na apokalipsę zombie.

W specjalnej galerii pt. „Światłoprzestrzeń” uczestnicy Pikniku spojrzą na świat oczami pszczół i zabawią się w szpiega używającego do podsłuchu promieni lasera. Zobaczą także imponujące zbiory Muzeum Neonów, dzięki którym poznają nie tylko historię słynnych warszawskich reklam, ale także dowiedzą się, dlaczego neony świecą. A dla zafascynowanych światłymi umysłami nie lada atrakcją będzie wystawa korespondencji Alberta Einsteina i Marii Skłodowskiej-Curie – tym bardziej, że kopie części ich listów zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy.

\"19. Piknik Naukowy przypada w setną rocznicę powstania jednej z najpiękniejszych teorii współczesnej nauki – ogólnej teorii względności. Jej autor Albert Einstein przyczynił się do poznania struktury światła. Pierwszym potwierdzeniem słuszności teorii był pomiar ugięcia promieni światła przez pole grawitacyjne Słońca wykonany podczas jednego z jego zaćmień. Ogólna teoria względności przewiduje Wielki Wybuch, którego – jak już wspomnieliśmy – pamiątką i dowodem jest promieniowanie reliktowe. Tak wiec światło i teoria względności związane są ze sobą. Niestety po dziś dzień nie udało się nam zbudować jednej, wspólnej teorii tych dwóch zjawisk\" - pisze prof. Łukasz Turski i wyraża nadzieję, że być może uda się to kiedyś któremuś z uczestników pikniku.

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 9 maja 2015 roku w godz. 11 do 20 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wstęp jest wolny. Szczegóły na stronie pikniku http://www.pikniknaukowy.pl/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera