Mężczyźni rzadziej dożywają setki, ale za to w lepszym zdrowiu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kobiety czterokrotnie częściej dożywają wieku 100 lat, ale za to w gorszym zdrowiu niż stulatkowie płci męskiej – wynika z brytyjskich badań, które publikuje pismo “Journal of the American Geriatrics”.

Naukowcy z King’s College w Londynie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu elektronicznych danych medycznych nieco ponad 11 tys. stulatków. Analizowano występowanie wśród nich różnych chorób przewlekłych i problemów zdrowotnych, związanych z wiekiem, w tym cukrzycy typu 2, udarów mózgu, zwyrodnienia stawów, chorób nowotworowych, a także złamań związanych z upadkami, demencji, zaburzeń wzroku i słuchu.

Badacze wyliczyli, że w latach 1990-2013 wzrosła liczba osób dożywających 100 lat – odnotowano wzrost o 50 proc. w przypadku kobiet i o 30 proc. w przypadku mężczyzn. Ogólnie panie miały czterokrotnie większe szanse na osiągniecie wieku 100 lat niż panowie.

Stuletni mężczyźni byli jednak zdrowsi od stuletnich kobiet i rzadziej cierpieli na liczne przewlekłe schorzenia czy niepełnosprawności, w tym złamania, nietrzymanie moczu, pogorszenie wzroku i słuchu.

„Zaobserwowaliśmy, że zaskakująco duży odsetek stulatków nie miał poważnych schorzeń” – komentuje główna autorka pracy Nisha Hazra. Wyniósł on 37 proc. w grupie panów i 21 proc. wśród pań. Jednak, ponieważ populacja stulatków w społeczeństwie będzie rosła nieunikniony jest też wzrost liczby osób cierpiących na różne przewlekłe choroby, zaznacza badaczka. Będzie się to wiązało z coraz większym obciążeniem służby zdrowia i budżetów państw.

Dlatego warto prowadzić badania, które pomogą zrozumieć, dlaczego niektóre osoby dożywają sędziwego wieku w dobrym zdrowiu, bez poważnych schorzeń, a inni wręcz odwrotnie, ocenia Hazra. To może przyczynić się do poprawy opieki medycznej nad seniorami, a w konsekwencji jakości ich życia. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera