Na bieżni praca biurowa nie boli

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Bóle szyi, ramion i pleców są zmorą pracowników biurowych. Dzięki stanowiskom pracy wyposażonym w ruchomą bieżnię ich praca może stać się mniej uciążliwa - informuje serwis EurekAlert.

Specjalistka w dziedzinie kinezjologii Julie Côté z kanadyjskiego McGill University wraz ze swoim zespołem badawczym poszukuje sposobu na zredukowanie lub nawet powstrzymanie bólów mięśniowych i szkieletowych, które gnębią pracowników biurowych. „Mimo że pracownicy biurowi z reguły nie postrzegają tego w ten sposób, ciało jest ich podstawowym narzędziem pracy, tak jak w przypadku lekkoatletów” – mówi Côté. „Co ciekawe, ulega uszkodzeniu z podobnych przyczyn, co u sportowców: chodzi o nadużywanie pewnych mięśni” – wyjaśnia badaczka.

Jeden z eksperymentów przeprowadzonych w ramach badań dotyczył ruchomych bieżni umieszczonych w miejscach pracy (tzn. bieżni, które umożliwiają jednoczesne maszerowanie i pisanie na komputerze). „Tego typu udogodnienia są powszechnie doceniane, gdyż dzięki nim pracownicy mogą zadbać o linię. Nikt jednak nie zwraca uwagi na to, jaki wpływ takie sportowe przerywniki mają na nasze mięśnie”– opowiada Côté.

W trakcie eksperymentu uczestnicy zajęli się pisaniem na komputerze - na siedząco lub maszerując na bieżni. Naukowcy mierzyli w tym czasie aktywność ich mięśni szyi, ramion, przedramion, nadgarstków i dolnej partii pleców.

Okazało się, że w grupie pracującej na bieżni aktywność mięśni szyi i ramion była mniej nasilona, a jednocześnie bardziej zmienna. To skutkowało mniejszym poczuciem dyskomfortu. Stąd wniosek, że bieżnie ulokowane w biurach mogą okazać się doskonałym sposobem na zminimalizowanie bólów mięśni spowodowanych pracą przed komputerem.

Motywacją do przeprowadzenia badań były osobiste doświadczenia Julie Côté. W przeszłości badaczka zajmowała się na poważnie lekkoatletyką (biegi na 800 metrów). Mając dwadzieścia parę lat bez problemu przebiegała 100 km tygodniowo. Mimo że jej kariera zapowiadała się bardzo dobrze (miała szansę reprezentować Kanadę na igrzyskach olimpijskich), musiała zrezygnować ze sportu. „Główną przyczyną tej decyzji były liczne kontuzje, jakie mi się przytrafiały. Dzięki temu zajęłam się pracą naukową” – wyjaśnia Côté. Jako badaczka postanowiła pomóc ludziom, którzy cierpią z powodu przeciążenia mięśni. „Bez względu na to, czy pracujesz przed komputerem, czy jesteś lekkoatletą, urazy pojawią się, gdy napinasz określone mięśnie przez zbyt długi czas. To blokuje przepływ krwi w pewne obszary, przez co mięśnie się nie regenerują” – tłumaczy Côté. Jej rada dla osób zmagających się z tego typu bólem brzmi: drobne ruchy w trakcie pracy i zmiana pozycji co kilka minut.(PAP)

nks/ pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera