Laser wykrywa komórki nowotworowe w mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jako pierwsi w Europe, chirurdzy z Londynu zastosowali laser do wykrywania tkanki nowotworowej podczas operacji mózgu - informuje serwis „BBC News/Health”.

Opracowana w Kanadzie nieinwazyjna technika diagnostyczna z użyciem lasera pracującego w zakresie bliskiej podczerwieni opiera się na analizie światła odbitego od tkanki. Zdrowa tkanka różni się pod tym względem od nowotworowej – jej cząsteczki drgają inaczej. Dzięki analizie ramanowskiej światła wychwyconego przez włókna optyczne specjalnej sondy w ciągu kilku sekund można sprawdzić częstotliwość światła i ustalić, czy fragment tkanki należy usunąć czy też można go pozostawić.

Poddany eksperymentowi pacjent, 22-letni Reuben Hill, którego operowano w Charing Cross Hospital z powodu guza mózgu oraz związanej z nim epilepsji czuje się coraz lepiej. Co ciekawe, studiował on w londyńskim Imperial College technologię laserową. Jest nadzieja, że w przyszłym roku powróci do pracy nad doktoratem.

Eksperci mają nadzieję, że metoda pozwoli operować nowotwory mózgu szybciej i dokładniej. Dotychczas aby sprawdzić, czy tkanka nie jest zmieniona nowotworowo trzeba było pobierać podczas operacji jej próbki i analizować je, co za każdym razem zabierało do 40 minut.

Lekarze z Charing Cross Hospital zamierzają zoperować eksperymentalną metodą od 30 do 40 kolejnych pacjentów z guzami mózgu. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera