Święto polskiej matematyki na Politechnice Warszawskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzień Popularyzacji Matematyki, przyznanie nagrody im. Stefana Banacha, wykłady wybitnych polskich matematyków - to tylko niektóre z punktów programu 6. Forum Matematyków Polskich na Politechnice Warszawskiej, które potrwa od 7 do 12 września.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Uroczyste otwarcie konferencji odbędzie się we wtorek, 8 września, o godzinie 9.

Forum Matematyków Polskich jest kontynuacją zjazdów Polskiego Towarzystwa Matematycznego, odbywających się od 1927 roku. Forum ma być okazją do spotkań polskiej społeczności matematyków i do dyskusji o aktualnych problemach i wyzwaniach tej grupy.

Wykładowcami plenarnymi 6. Forum Matematyków Polskich będą wybitni matematycy, m.in. Krzysztof Barański, Witold Bednorz, Mikołaj Bojańczyk, Ewa Damek, Wojciech Domitrz, Krzysztof Frączek, Wojciech Gajda, Marian Mrozek, Piotr Nowak.

Istotną część programu forum stanowią wystąpienia laureatów nagród Polskiego Towarzystwa Matematycznego: nagrody im. Stefana Banacha, nagrody im. Samuela Dicksteina, nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego oraz nagrody dla młodych matematyków. Nagrody te są przyznawane za najlepsze wyniki naukowe w dziedzinie matematyki w ostatnich latach.

Poza tym, 10 września zostanie zorganizowany Dzień Popularyzacji Matematyki. Tego dnia, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW będzie można wziąć udział w wykładach, warsztatach, pokazach, a także obejrzeć wystawy i filmy o tematyce matematycznej. Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie częścią Forum jest finał Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki, gdzie wyróżniający się uczniowie mają możliwość prezentacji napisanych samodzielnie prac naukowych i swojej wiedzy matematycznej przed wybitnymi matematykami polskimi.

W trakcie Forum odbędzie się także otwarta debata panelowa, dotycząca stanu edukacji i świadomości matematycznej oraz specjalistyczne sesje tematyczne. Tematyka tych sesji obejmie analizę matematyczną, probabilistykę, teorię gier, układy dynamiczne, geometrię arytmetyczną i teorię liczb, równania różniczkowe, topologię, matematykę dyskretną i teoretyczne podstawy informatyki.

"Matematyka jest przydatna znacznie bardziej, niż większość osób to sobie wyobraża. W rankingu amerykańskiego portalu internetowego CareerCast.com w 2014 roku zawód matematyk zajął 1. miejsce na liście najlepszych zawodów w USA, w 2015 roku znalazł się na 3. miejscu. Matematyka pomaga kształcić umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, logicznego, sprawnego i niezależnego myślenia, a to po prostu przydaje się w życiu" - zapewniają organizatorzy forum w przesłanym PAP komunikacie.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej http://6forum.ptm.org.pl/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera