Raport: ponad 6 mln ludzi uchroniono przed śmiercią z powodu malarii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aż o 60 proc. spadła liczba zgonów z powodu malarii, dzięki czemu od 2000 r. uchroniono przed śmiercią 6,2 mln ludzi, głównie dzieci - wynika z opublikowanego w czwartek raportu „Achieving the malaria MDG target” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz UNICEF.

W Afryce, gdzie malaria występuje najczęściej, od 2000 r. udało się uchronić przed nią ponad 660 mln ludzi. W 13 krajach na świecie, gdzie w 2000 r. występowała malaria, w ubiegłym roku nie odnotowano ani jednego przypadku. W innych państwach odnotowano mniej niż 10 przypadków tej choroby. Najszybszy spadek nastąpił w Azji Środkowej i Wschodniej, najwięcej zakażeń nadal jest w Afryce. Na 15 krajów Afryki Subsaharyjskiej przypadało aż 80 proc. infekcji i 78 proc. zgonów.

Do spadku zachorowań na malarię doprowadziły głównie podejmowane od wielu lat działania zapobiegawcze. W największym stopniu, bo aż o 68 proc., liczbę infekcji zmniejszyło używanie moskitier dodatkowo nasiąkniętych preparatami owadobójczymi, w 22 proc. jest to zasługa stosowania leku przeciwmalarycznego artemizyny, w 10 proc. – używania w mieszkaniach środków owadobójczych.

Zakażeniu malarią najczęściej ulegają dzieci poniżej 5. roku życia, na które przypada również najwięcej, bo ponad trzy czwarte wszystkich zgonów. Jednak liczba przypadków śmiertelnych wśród nich spadła od 2000 r. o 65 proc. Ocenia się, że uratowano 5,9 mln dzieci w tym wieku.

WHO ostrzega, że malaria nadal jest bardzo groźnym zakażeniem, ponad 3 mld ludzi na świecie jest nią zagrożonych. Przewiduje się, że w 2015 r. odnotowanych zostanie 214 mln zakażeń tą chorobą oraz 438 tys. zgonów. 89 proc. infekcji i 91 proc. zgonów będzie miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia ma jednak nadzieje, że do 2030 r. niemal całkowicie będzie można wytępić malarię. Takie postanowienie przyjęły kraje członkowskie WHO podczas 68. zgromadzenia ogólnego w Genewie, które odbyło się w maju 2015 r. Na całym świecie liczba przypadków śmiertelnych ma się zmniejszyć do 2020 r. o 40 proc., a do 2030 r. – o 90 proc.

Malaria, czyli po polsku zimnica, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się powodując ich rozpad. (PAP)

zbw/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera