Malaria jest groźna dzięki cyklinom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wyspecjalizowane białka – cykliny – umożliwiają zarodźcowi malarii szybkie namnażanie - informuje pismo PLOS Pathogens.

Cykliny to jedne z najważniejszych cząsteczek białkowych – są niezbędne do dzielenia się komórek. Cykliny obecne w organizmach ludzi, drożdży czy roślin zostały dobrze zbadane, jednak niewiele było wiadomo o wpływie cyklin na powodującego malarię pierwotniaka – zarodźca malarii.

Teraz dr Bill Wickstead z University of Nottingham zidentyfikował u tego pasożyta trzy różne rodzaje genów kodujących cykliny. Liczba cyklin jest zatem znacznie mniejsza niż na przykład u ludzi, są za to – jak wykazała prof. Rita Tewari - bardzo skuteczne w działaniu. Dzięki nim zarodziec szybko się mnoży i atakuje czerwone krwinki.

Jak twierdzą naukowcy z University of Nottingham, ich odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia malarii – choroby, która zabija niemal pół miliona osób rocznie. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera