Uczelnie i instytucje

Prof. Zbigniew Florjańczyk odznaczony Medalem Politechniki Warszawskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Zbigniew Florjańczyk jest tegorocznym zdobywcą Medalu Politechniki Warszawskiej za skuteczne łączenie badań naukowych z działalnością innowacyjno-wdrożeniową. Podczas posiedzenia Senatu uczelni z okazji 100-lecia odnowienia tradycji PW uczony otrzymał medal z numerem 40.

Medal Politechniki Warszawskiej to najwyższe oznaczenie warszawskiej uczelni technicznej. \"Medal Politechniki Warszawskiej jest dla mnie wspaniałą pamiątką 50 lat związanych z Uczelnią. Jestem dumny, że należę do tej społeczności akademickiej\" - powiedział prof. Zbigniew Florjańczyk odbierając odznaczenie.

Profesor Zbigniew Florjańczyk to wybitny naukowiec, zajmujący się tematyką chemii, technologii polimerów, technologii organicznej i katalizy. Jest związany z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał kolejne stopnie i tytuły naukowe, był dyrektorem Instytutu Technologii Tworzyw Sztucznych (1987-91), dziekanem Wydziału (1996-2002), a obecnie kieruje Katedrą Chemii i Technologii Polimerów. W roku 2011 uzyskał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

W wygłoszonej laudacji, prof. Zbigniew Brzózka, dziekan Wydziału Chemicznego PW, podkreślił zasługi prof. Z. Florjańczyka w organizacji nauki i badań w Polsce. Profesor był między innymi przedstawicielem Polski w Europejskiej Federacji Polimerów, Komitecie Naukowym NATO oraz wiceprzewodniczącym Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest współautorem Krajowego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych oraz Programu Badań Naukowych na Rzecz Polskiego Przemysłu Obronnego.

Prof. Z. Brzózka przypomniał również o ogromnym dorobku prof. Florjańczyka w kształceniu kadry: - wypromował 20 doktorów i 72 magistrów inżynierów, kilku z nich uzyskało kolejne stopnie i tytuły naukowe. Od roku 2003 jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

Profesor Z. Florjańczyk w swoim dorobku ma ponad 170 publikacji oraz 41 przyznanych patentów. W ostatnich latach badania podstawowe jego zespołu koncentrowały się na układach polimerowych wykorzystywanych, jako stałe elektrolity w ogniwach paliwowych oraz na biodegradowalnych syntetycznych polimerach dla jednorazowych opakowań. Ostatnio zespół kierowany przez profesora zrealizował dwa projekty w ramach POIG (MARGEN i BIOPOL), których celem było uruchomienie produkcji tworzyw biodegradowalnych otrzymywanych z kwasu mlekowego – powiedział prof. Z. Brzózka w swojej laudacji.

Tradycja Politechniki Warszawskiej sięga początków XIX wieku. Za datę powstania szkolnictwa technicznego w Warszawie przyjmuje się rok 1826, w którym została otwarta Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie. Na rok 2015 zaplanowano obchody 100–lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej, związane z rozpoczęciem w roku 1915 nauczania w języku polskim na wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej. Obecnie na 32 kierunkach Politechnika Warszawska kształci ponad 36 tysięcy studentów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera