Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
10.03.2016 aktualizacja 10.03.2016

Badania nad mózgiem in silico ruszają na UKSW

Jedno z laboratoriów w nowo otwartym Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II w Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 09.03.2016 Jedno z laboratoriów w nowo otwartym Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II w Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 09.03.2016

Wirtualni pacjenci i symulacje do trenowania operacji na ludzkim mózgu znajdą się w Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, które zainaugurowało działalność 09 marca.

Centrum, jako ośrodek dydaktyczno – badawczy, ma się stać zalążkiem przyszłej Szkoły Medycznej. Powstaną tam elektroniczne modele ciała ludzkiego oraz symulatory do edukacji i treningu medycznego (wirtualni pacjenci). Dzięki nim można będzie symulować operacje chirurgiczne oraz zabiegi z zakresu radiologii interwencyjnej.

„Mózg jest najbardziej skomplikowanym żywym organem, stanowi więc olbrzymie wyzwanie naukowe. Jest również wielką szansą z rynkowego punktu widzenia. Społeczeństwo się starzeje, a jedna trzecia światowej populacji ma problemy związane z mózgiem – choroby neurologiczne stanowią 13 proc. wszystkich chorób” - mówił w czasie inauguracji dyrektor Centrum prof. Wiesław Nowiński.

„Już Jan Paweł II mówił, że uniwersytet katolicki powinien mieć wydział medyczny. Kibicuję jego powstaniu i błogosławię” – powiedział obecny na uroczystości arcybiskup Kazimierz Nycz.

Powstanie Centrum to także krok do opracowania koncepcji Polskiej Doliny Krzemowej. „Trzeba przejść od gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej” – mówił wicepremier minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. - „Wyczerpują się proste rozwiązania dające Polsce przewagę, takie jak utrzymywanie zarobków na niskim poziomie.(…) Projekt Polskiej Doliny Krzemowej wpisuje się w strategiczne cele państwa”.

Jak wyjaśnił prof. Nowiński, zbudowanie Polski innowacyjnej wraz z Polską Doliną Krzemową to dla naszego kraju wyzwanie XXI wieku - jak w dwudziestoleciu międzywojennym budowa portu w Gdyni, a po II Wojnie Światowej – odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Profesor od lat promuje tezę, że Polacy są szczególnie utalentowani naukowo. Uważa, że stosowane badania naukowe w wybranych niszach powinny być naszą narodowa specjalnością, zaś innowacyjność - fundamentem polskiej gospodarki. „Potrzebujemy innowacyjnego środowiska naukowców - Polskiego Technopolis (Technopolish). Konieczne jest inwestowanie przede wszystkim w infrastrukturę ludzką” - podkreślił.

Jednocześnie zaznaczył - cytując kardynała Wyszyńskiego: „Nie może być ekonomii bez etyki i moralności. Jeżeli mamy niepowodzenia w dziedzinie rozwoju gospodarczego, dzieje się to na skutek braku etyki”.

Prof. Nowiński jest autorem ponad pół tysiąca publikacji oraz 51 wniosków patentowych. Z jego cyfrowych atlasów mózgu korzystają studenci medycyny i lekarze na całym świecie. Dzięki nim było na przykład możliwe rozdzielenie - bez spowodowania defektów neurologicznych - zrośniętych głowami zambijskich bliźniaków syjamskich. Cyfrowe atlasy pozwalają zobrazować zarówno poszczególne części mózgu, jak i zaopatrujące je naczynia i otaczające tkanki, co pozwala na wyjątkowo dokładne zaplanowanie wyjątkowo złożonych operacji.

Profesor o budowie mózgu uczył się sam – z wykształcenia jest elektronikiem. Jako materiał do pierwszych elektronicznych skanów posłużył mu własny mózg. „Jeśli lekarz pomaga tysiącom pacjentów, a naukowiec może pomóc tysiącom lekarzy, to prowadzenie medycznych badań naukowych jest najbardziej satysfakcjonującym zajęciem” – podsumował wybór swojej drogi życiowej.

Obecnie prof. Nowiński współpracuje z najlepszymi szpitalami w USA (Johns Hopkins, Mayo Clinic, Harvard Medical/MGH) i światowym korporacjami medycznymi (Medtronic, Brainlab, Elekta, Siemens, Philips). Do grona naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dołączył w grudniu 2015.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021